NAPÍSALI STE NÁM - REAGUJETE - VAŠE LISTY
Reakcia exstarostu a splnomocnenca reštituenta W. F. Kirchmayera na článok uverejnený v našom denníku pod názvom: Haniska je zakliata, sporná reštitúcia bráni rozvoju obce
Áno, každý richtár chce, aby sa jeho obec rozvíjala. Len starosta Hanisky Ladislav Jambrich asi nechce. Čím sa môže pochváliť, že za 13 rokov pre Hanisku urobil? Čo urobil za peniaze z obecnej pokladnice, ktoré berie on, jeho poradcovia a prebujnený počet poberateľov ďalších nemalých miezd?
Od chvíle, keď si Kirchamyer začal uplatňovať reštitučný nárok na majetok, plače. Raz o kaštieli (sídlo obecného úradu -pozn. redakcie), keď tvrdí, že bude musieť úradovať v šatni na ihrisku. Nakoniec to dopadne tak, že pôjde úradovať do objektu, ktorý zdedil po otcovi. Haniska nikdy nič nepotrebovala, lebo užívala všetko, čo patrilo Kirchmayerovi. Za ten čas každá obec využila výhody režimu a vybudovali si obecné úrady, kostoly, kultúrne domy, školy alebo domy smútku. Len Haniska, najbližšia obec k okresnému mestu, nepotrebovala nič, veď užívala už hotové. Dnes sa karta otočila a plakať nepomôže. Aké majetkové spory má starosta na krku? Má azda nejaký majetok na riešenie? Chcel som spolupracovať ako splnomocnenec Kirchamyera, ale ochota riešiť veci je pre starostu Jambricha pojem neznámy.
V tom vysnívanom diele, ktoré nazval územný plán a ktoré vzniklo zakreslením štvorčekov znázorňujúcich domy na súkromných pozemkoch bez súhlasu vlastníkov, mal snahu dostať sa do oblasti Pod Baňou. Tam vlastní záhadne lacno kúpený pozemok, ku ktorému si už stihol zabezpečiť osadenie elektrických stĺpov získaných pri rekonštrukcii elektrifikácie obce.
Musím reagovať aj na jeho slová o tom, že boľavým miestom obce je parcela číslo 6 a dedina s ňou rátala pri urbanistickej štúdii pre novú štvrť. Hoci starosta vedel, že je to súkromný pozemok, počítal so spojením obecných pozemkov (nejde o obecné, ale súkromné a medzi nimi je aj starostov) a tak by vznikol priestor pre päť ulíc a rodinné domy pre 400 obyvateľov. To tiež nie je pravda, lebo ulice sú rozhádzané na mape územného plánu po celej lokalite Hanisky. Keď prišiel starosta na to, že na parcele č.6 zvykne stáť voda a zatápa suterény domov v blízkosti, keby počúval starších vedel by, že pokiaľ tam bol funkčný rigol, odvádzal povrchové vody. Následkom zamokrenia pozemkov, o ktoré nemalo záujem ani JRD ani pridelenci týchto pozemkov, je z toho hotový prales z vŕbového porastu.
Ďalší problém, o ktorom hovorí v spomínanom článku je Pamätník sedliackeho povstania na Furči. Hovorí, že potrebuje nutnú opravu, ale pozemok v okolí pamätníka patrí Kirchmayerovi, preto nemôže problém riešiť. Zas plače a ešte sa ani nepokúsil dohodnúť sa. A prizerať sa ako sa všetko rozpadáva nie je smutné, lebo už sa nikto ani nepozerá. Kedysi tam chodilo veľa turistov a školské kolektívy v každom ročnom období. Dnes tam skoro nikto nechodí, lebo je obrastený krovím, že ho už ani nevidno. To, že sa rozpadáva, tomu sa ani nedivím. V roku 1993 obec dostala z Ministerstva kultúry SR účelovú dotáciu vo výške 150-tisíc korún, a čuduj sa svete, za rovných 100-tisíc bol doplnený jeden obkladový kameň a na druhom opravený roh obkladu na podstavci. Istý poslanec obecného zastupiteľstva dostal zvyšok peňazí za vývoz stavebného materiálu k pamätníku s konským povozom. Doprava materiálu bola v cene za práce. Pýtam sa. Nie je to zas túžba niečo zarobiť?
František TOMÁŠ, Haniska
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš