oproti minulosti dvestopercentný. V Prešove sú iba dve endokrinológie," rozhorčuje sa Nadežda Radvanská (na snímke) z Prešova. Už dvadsať rokov sa lieči na ochorenie štítnej žľazy. Momentálne navštevuje ambulanciu MUDr. Judity Hrabčákovej v Prešove. "Ľutujem pani doktorku. Ordinuje od rána do večera. Dennodenne vyšetrí niekoľko desiatok pacientov," vraví. Myslí si, že keby zriadili tri ďalšie takto špecializované ambulancie, bolo by to priamo úmerné počtu chorých.
Ak sa pacient chce dostať na endokrinologické vyšetrenie k tejto lekárke, musí sa objednať o 4 mesiace skôr! V celom Prešovskom kraji ordinuje v súčasnosti iba 5 endokrinológov, z toho dvaja vykonávajúci neštátnu prax, sú v Prešove. V prešovskej krajskej nemocnici nie je ani jeden endokrinológ!
Ďalšia pacientka, ktorú sme zastihli v čakárni spomínanej ambulancie, bola veľmi nahnevaná. "Som tu od rána, nemohli ma zobrať. Objednaná som bola na dvanástu, ale je tu toľko pacientov, že hoci dvanásť už minulo, nevzali ma. O pol jednej mám byť na neurológii. Tretíkrát tu už dnes neprídem, ja nie som taká zdravá, aby som mohla behať hore-dolu," sťažuje sa Helena Paľová.
Zdravotná sestra Eva Jacková si myslí, že niekedy sú problémy spôsobené aj nedisciplinovanosťou niektorých pacientov: "Objednať sa na dve rôzne vyšetrenia v časovom rozmedzí pol hodiny je nerozumné. V dnešnej dobe treba rátať minimálne s jednou hodinou na vyšetrenie v ambulancii."
Denne vyšetria okolo 50 ľudí, ďalších približne 50 príde denne na odbery na krvné testy. "My evidujeme v našej ambulancii 5-tisíc pacientov, denne nám pribúda minimálne 5 nových," dodáva sestrička. Podľa nej problémy nastávajú, aj keď musia urgentne vyšetriť pacientov z nemocnice. "Ostatní čakajúci sú netrpezliví, napätie v čakárni vtedy veľmi stúpa," dodala.
Lekárka J. Hrabčáková (na snímke na titulnej strane) vraví: "Chcela som zamestnať ďalšiu lekárku, ale zatiaľ som bola neúspešná."
Nedávno požiadala o povolenie na zriadenie ambulancie Úrad Prešovského samosprávneho kraja (PSK), odbor zdravotníctva. "Dali mi určitú nádej, musím požiadať o realizáciu. Znamená to však vybaviť množstvo potvrdení. Je to zložité, pretože som denne v práci. Aj tak konečné rozhodnutie je na zdravotných poisťovniach, či budem môcť finančne vykryť druhú ambulanciu."
Podľa lekárky stále pribúda endokrinologických pacientov. "V štátnej nemocnici vypadla ďalšia ambulancia (úmrtím lekárky pozn. red.). Pacienti sa nemajú kde podieť. Bolo by mi veľmi ľúto, keby museli chodiť do Košíc, Starej Ľubovne či Ľubochne. Jedno krajské mesto musí mať dostatok endokrinologických ambulancií," dodala.
V prešovskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) sme zisťovali, prečo štátna nemocnica nemá ani jedného endokrinológa. "O tomto probléme vieme, mrzí nás to, ale nevieme s tým nič urobiť. Nemáme vyškoleného lekára. A ten sa nedá vyškoliť za pol roka," informoval nás námestník riaditeľa FNsP J. A. Reimana Vladimír Goč. Preto požiadali Úrad PSK aj poisťovne, aby lekár, ktorý je v príprave na špecializáciu endokrinológa, mohol vykonávať prax pod garanciou lekára, ktorý už atestáciu má. "Toto sa nám nepodarilo vybaviť. Preto nastal problém s pacientmi. Až keď bude mať náš lekár atestáciu, až potom môže právoplatne robiť v našej ambulancii. Kedy to bude, zatiaľ neviem povedať. Urýchliť sa to nedá," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš