nestalo, školskí hasiči robia medzi školákmi osvetu. Výnimkou nebola ani Cirkevná základná škola sv. Juraja vo Svidníku.
Piataci sa s vedúcim oddelenia požiarnej prevencie z Okresného riaditeľstva Hasičského záchranného zboru vo Svidníku mjr. Jaromírom Jedinákom (na snímke) stretávajú pravidelne. Ako zhodne tvrdili, táto hodina však bola najzaujímavejšia. "Naučili sme sa, že môžeme kupovať iba petardy prvej triedy a že si pred použitím musíme pozorne prečítať návod," povedala nám Martina Jurčišinová. "Ujo hasič nám povedal, že by sme pri odpálení silnejšej pyrotechniky bez rodičov, alebo starších súrodencov nad 18 rokov, by sme mohli prísť o ruku, alebo oslepnúť. Ja som si vyskúšal, aké by to bolo, keby som prišiel o ruku. Topánku som si rozviazal, ale zaviazať by som ju nemohol," pridal sa Jakub Kundra. "Mňa prekvapilo, že iskra z prskavky má až 1 300 stupňov Celzia," dodal Pavol Varcholík. "Nemáme ani zbierať nevybuchnuté petardy, lebo by nám mohli vybuchnúť v ruke," dodala Veronika Ivančová.
Teória a vyplnenie zábavného pracovného listu však nezanechala v deťoch taký silný dojem, ako reálne odpálenie petárd na školskom dvore. Spolu s J. Jedinákom postupovali podľa pravidiel, ktoré sa na hodine naučili. "Ukázal som deťom všetky druhy zábavnej pyrotechniky, najmä tú, ktorú môžu používať, ak dodržia pravidlá. Tiež ako sa správať v prípade úrazu, ako privolať zdravotnú pomoc. Verím, že to bude mať svoj efekt, lebo deti v tomto veku sú najzraniteľnejšie. Objavujú nepoznané a nemajú ešte vypestovaný obranný reflex pred nebezpečenstvom," zhrnul hodinu s piatakmi J. Jedinák. Podobnú hodinu zažili aj vidiecke deti. Presnejšie v obci Havaj (okres Stropkov) s preventistom mjr. Jozefom Komišákom.
Pri predchádzajúcich stretnutiach už prebrali aj iné témy. Povedali si viac o práci hasičov, ohlasovaní požiarov, ale aj o možnom nebezpečenstve v ich škole. Nacvičili si aj spôsob evakuácie. Ďalšie témy preberú v druhom polroku. Tieto aktivity sa konajú v rámci pilotného projektu Buď múdrejší ako oheň z dielne preventistky z Krajského riaditeľstva Hasičského záchranného zboru v Prešove Daniely Dvorščákovej. Prebieha tento školský rok na 20 základných školách vo všetkých 13 okresoch Prešovského kraja. Do projektu zapojili 113 piatakov. V pracovných listoch je pre deti kontaktnou postavičkou, alebo akýmsi maskotom Floriš, ktorý sa stotožňuje s ich názormi. Spolu so školským hasičom dávajú deťom úlohy a zároveň im radia, ako riešiť rôzne situácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš