sfarbená do červena, pretože má vyšší obsah železa. Tento problém majú všetci obyvatelia Klčova z východnej časti, pretože ich domy sa nachádzajú v prvej minerálnej zóne. V ich blízkosti je baldovský prameň, z ktorého sa čerpá voda na známu Baldovskú minerálku.
"Za tie dlhé roky sme si už zvykli. Na tejto vode vyrástli naše deti a sú zdravé. Nemáme strach ani o vnúčatá," povedal nám Š. Šurc. Častejším púšťaním vody sa táto prečisťuje a sfarbenie potom nie je až také výrazné. Š. Šurc pracuje v klčovskej firme nachádzajúcej sa v blízkosti bytovky, v ktorej býva. Práve na firemnú studňu sú všetci v obytnom dome napojení. "V zamestnaní sa voda až tak často nepúšťa, preto tam je oveľa viac sfarbená a má aj dosť nepríjemnú arómu. Ja ani moji kolegovia v práci nevypijeme ani pohár vody. Doma je to iné. Dokonca, keď je u nás na návšteve švagriná, pochvaľuje si, že je to akoby pila minerálku kúpenú v obchode," popísal nám Š. Šurc.
Do červena sfarbená voda však domácich vyjde drahšie. Investovať musia do rôznych zmäkčovadiel. "Do pol roka máme stále zničené sitko na vodnej batérií. Samotná batéria na umývadle nám vydrží tak jeden rok," dodal Š. Šurc.
"V Klčove ide o súkromné studne, preto sme tu nerobili rozbory vody. Museli by nás o to požiadať samotní majitelia, oni by museli uhradiť aj s tým spojené náklady," informovala nás MUDr. Emília Slovíková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade. Podľa jej slov v minerálnych vodách je dovolené železo, a to maximálne desať miligramov na jeden liter, v prípade pitnej vody je to 0,2 miligramov. "Mierne zvýšený obsah železa v pitnej vode by nemal spôsobovať zdravotné problémy. Pri zvýšenom obsahu sa však železo môže ukladať do vnútorných orgánov, napríklad do pečene," dodala E. Slovíková.
Ako nám povedal klčovský starosta Miroslav Fabian (KDH), červená voda tečúca z vodovodných kohútikov by mala byť čochvíľa minulosťou. V obci je už na 60 percent hotový verejný vodovod a kanalizácia. "Doteraz sme preinvestovali 3 milióny korún. Keďže sa časť obce nachádza v ochrannom pásme minerálnych vôd, žiadame zo štrukturálnych fondov na odkanalizovanie celej doliny 100 miliónov korún. Projekt sa teda netýka iba našej obce, ale aj Baldoviec, Nemešian, Bugľoviec, Jablonova a Domaňoviec. Žiadosť aj projekt sme už adresovali Ministerstvu životného prostredia SR. V krátkej dobe dostaneme odpoveď," povedal M. Fabián.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš