Krompachy Angela Horváthová zo Žehry začiatkom týždňa priviedla na svet na pôrodníckom oddelení Nemocnice, spol. s r. o, v Krompachoch urasteného
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
syna.
Ako nám šťastná mamička prezradila, na malého Jožka doma čakajú ďalší siedmi súrodenci. V porovnaní s mnohými inými deťmi má Jožko jedno veľké šťastie. Po tom, ako prišiel na svet, ho mamička neopustila a nenechala na pár dní samého v nemocnici... Veľa iných detí také šťastie nemá.
Pôrodníci najmä na Spiši majú zo svojej praxe dlhodobé skúsenosti s útekmi rómskych rodičiek hneď po pôrode. Nie je tomu inak ani v krompašskej nemocnici. Začiatkom uplynulého mesiaca vstúpila do platnosti novelizácia zákona upravujúca podmienky vyplácania príspevku pri narodení dieťaťa (zákon 235/1998 Z.Z). Podľa Mgr. Radka Dudu z tlačového oddelenia Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR, nárok na vyplatenie príspevku pri narodení dieťaťa okrem iného nevzniká matke, ktorá po pôrode bez súhlasu ošetrujúceho lekára opustila dieťa v zdravotníckom zariadení. "Výška príspevku, ktorý slúži na pokrytie výdavkov spojených so zabezpečením nevyhnutných potrieb novorodenca, na jedno dieťa predstavuje 4 460 korún. Kým v minulosti si nárok na príspevok mohla matka uplatniť na úrade práce sociálnych vecí a rodiny v mieste svojho bydliska po dobu jedného roka, v súčasnosti tak môže podľa trinásteho paragrafu citovaného zákona urobiť už len do šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa. Po uplynutí tejto doby nárok na príspevok zaniká," priblížil R. Duda.
Podľa primára krompašského gynekologickopôrodníckeho oddelenia MUDr. Jána Králika za uplynulý mesiac, začiatkom ktorého vstúpil do platnosti nový zákon, zaznamenali desať prípadov opustených detí. "Aj v tomto mesiaci už máme štyri prípady (stav k 13. 12. - pozn. red.). Som troška prekvapený, že je ešte len začiatok mesiaca a už tu máme tieto prípady, napriek tomu však počet útekov klesol. Predtým až polovica všetkých rómskych rodičiek nechala svoje deti u nás a po pár dňoch sa po ne vrátili. Novembrové čísla môžu byť odozvou na to, že mamičky ešte neboli celkom informované. My im to však neustále pripomíname, že ak od dieťaťa ujdú, nebudú mať nárok na tento príspevok. Sme povinní tieto prípady hlásiť na príslušný úrad práce," zdôraznil krompašský primár.
Rodičky vraj najčastejšie utekajú počas návštevných hodín. "V stredu, v sobotu a v nedeľu máme oddelenie otvorené pre návštevy. To je pre ne najlepší čas. Matky z nemocnice odchádzajú v nemocničných košeliach. O päť, či šesť dní si prídu po dieťa, ale iba niektoré nám košele aj vrátia. Tým, že odchádzajú od svojich detí, sme nútení prejsť od prirodzeného kŕmenia k náhradnému, čo stojí nemalé prostriedky," zdôraznil J. Králik.
Podľa staničnej sestry Márie Kehlerovej ako náhradu za materské mlieko novorodeniatkam podávajú umelú výživu. Ide o hypoalergénne (protialergénne) mlieka, ktoré sú dosť drahé. Pritom novorodeniatkam sa podáva sunar či nutrilon každé tri hodiny. Tak napríklad za prvých desať mesiacov tohto roka do mliečnych náhrad investovali takmer 12-tisíc korún.
J. Králik si myslí, že za týmito útekmi je najmä strach o deti, ktoré ostali doma. "Vo väčšine prípadov ide o rodičky, ktoré už majú mnohodetné rodiny. Matka má v rodine dominantné postavenie, čo sa týka starostlivosti o deti. Vedia, že v ich prítomnosti nebude o ostatné deti postarané. Navyše nemocničné prostredie je pre ne cudzím prostredím a ťahá ich to domov," približuje krompašský pôrodník.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš