prvkov. Zmenu prežívajú aj donedávna zrúcaniny na Hlavnej ulici č. 107 a 709. Objekty nepatrili medzi národné kultúrne pamiatky a boli vzhľadom na narušenú statiku pripravené na odstránenie. Záujem o prestavbu prejavila rodinná firma Hagyariovcov, ktorá už predtým zrekonštruovala iný meštiansky dom, dnes známy ako kaviareň Carpe Diem. V tomto prípade sa však pustili do komplexnej stavby polyfunkčného domu, v ktorom plánujú prevádzkovať sieť služieb. Zelený dom so sklenenými výplňami a s nadstavbou však nie je v súlade so stavebným povolením.
Nepopiera to ani známy právnik Pavol Hagyari. "Ak so stavebným úradom nenájdeme kompromis, budeme to riešiť súdnou cestou. Myslím, že vyhrám. Na námestí je niekoľko dvojposchodových dominantných budov a ja nevidím dôvod, prečo by aj tá naša nemohla byť."
Rozostavaná stavba mala pripravené dve projektové dokumentácie. Jednu na suterén a nadzemné podlažie a tá bola ošetrená riadnym stavebným povolením aj súhlasom Krajského pamiatkového úradu v Prešove. Nadstavbu však neschválili. "Projekt zmeny stavby sme rozhodnutím zamietli v auguste 2005. Stavebník sa voči rozhodnutiu odvolal na druhostupňový orgán ochrany pamiatkového fondu. Pamiatkový úrad SR v Bratislave naše rozhodnutie potvrdil," uviedol v tej súvislosti pracovník KPÚ v Prešove P. Glos.
Na našu otázku, ako budú postupovať ďalej, nám odpovedal, že stavba aj napriek zastaveniu a výzve na urobenie nápravy v projektovej dokumentácii plynulo pokračuje, preto voči stavebníkovi uplatnili priestupkové konanie. Rozhodnutie o zastavení stavby na treťom a štvrtom nadzemnom podlaží z augusta tohto roku nám potvrdil aj vedúci Stavebného úradu na Mestskom úrade v Prešove Marián Harčarík.
Sporná nadstavba má už aj svoj účel. Mala by v nej byť vyhliadková reštaurácia a kaviareň s výhľadom do centra mesta a z opačnej strany na Kalváriu. "Projekt som konzultoval s viacerými skúsenými architektmi, videli umiestnenie objektu a nepovažovali to za rušivý moment v centre Prešova. Podobne sa to dnes rieši v mnohých iných mestách," dodal P. Hagyari a naznačil, že toto mesto investorom nepraje.
Na ťahu je teraz stavebný úrad. Zaujímalo nás, ako bude postupovať, preto sme oslovili M. Harčaríka. "Disponujeme záporným stanoviskom Útvaru hlavného architekta mesta Prešov a Krajského pamiatkového úradu. V zmysle stavebného zákona zvoláme konanie o odstránení časti stavby, teda tretieho a štvrtého nadzemného podlažia." Termín však ešte nebol stanovený. Na našu otázku, či nie je možná dohoda, reagoval, že problém je dosť vážny. Prípadné východisko nekomentoval.
Keď sme sa pýtali Prešovčanov, ako vnímajú moderný objekt uprostred mesta, reagovali. "Pravdupovediac, chodím okolo a ani som si to nevšimla. Že je moderný? Nuž, kto má peniaze, môže všetko," povedala Eva Kovalčíková.
Jozef Koleno mal iný názor: "Mne sa to nepáči. Myslím si, že historické jadro malo ostať zachované. Dalo sa to opraviť aj inak."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš