roka bude v Smolníku výpredaj posledných truhiel a smolnícke pohrebné služby budú už len minulosťou. O. Mešter končí, pretože odmieta investovať do chladiarenského zariadenia. Táto povinnosť mu vyplýva z novoprijatého zákona. Všetky pohrebné služby musia nebohých prevážať už len v autách so spomínaným zariadením.
"Kúpa by ma vyšla minimálne 100-tisíc korún. V tomto regióne, kde je vysoká nezamestnanosť, by to znamenalo nulovú návratnosť investovaných prostriedkov. Mesačne sú tu priemerne dva pohreby. Ľudia nie sú solventní, dokonca tieto služby robím aj na splátky," povedal O. Mešter. Ako ďalej zdôvodnil, obce v ktorých vykonáva pohrebné služby sú od seba vzdialené iba pár kilometrov, v priemere je to sedem. Podľa jeho názoru na takú krátku vzdialenosť je chladiarenské zariadenie zbytočné. "V miestnom dome smútku tak ako všade chladiarenské zariadenie je. Domnievam sa, že na tých pár kilometrov by zariadenie ani nestihlo chladiť," dodal O. Mešter. Podniká v tejto sfére hneď od zmeny spoločenského systému a jeho služby využívajú pozostalí hlavne zo Smolníka, Smolníckej Huty, Úhornej a z času na čas aj z Mníška nad Hnilcom. Ako povedal O. Mešter, k podnikaniu sa vráti iba za podmienky, že sa zmení zákon.
Podobne nový zákon nazýva likvidačným aj Jozef Žaludko, ktorý prevádzkuje pohrebné služby v Gelnici. "Prevoz nebohého niekedy trvá asi 4 minúty. Za ten čas zariadenie nič nenachladí," popísal J. Žaludko, prečo je pre takzvané malé pohrebné služby špeciálne chladiarenské zariadenie zbytočné. "Doteraz sme mohli jazdiť bez zariadenia do vzdialenosti 200 kilometrov. Počas toho obdobia, čo podnikám, som ani raz neabsolvoval takú dlhú trasu. Väčšinou je to priemerne desať kilometrov," uviedol gelnický podnikateľ. Zariadenie si bude musieť kúpiť, investícia ho vyjde na približne 200-tisíc korún. J. Žaludko predpokladá, že kvôli tomu sa v Gelnici a v okolí zvýšia ceny pohrebov. "Doteraz sme mali tzv. ľudové ceny. Ako každý podnikateľ však musím dbať aj na návratnosť investícií," uviedol.
Či to bude to správne rozhodnutie, to ukáže čas. J. Žaludko je však skeptický, podobne ako jeho smolnícky kolega má problémy s pozostalými, ktorí sú so sociálne slabých vrstiev. "Za dva roky mám neuhradené záväzky od zákazníkov vo výške 80-tisíc korún. Súdne vymáhanie nemá zmysel, títo ľudia sú chudobní, exekútor by im nemal ani čo zhabať," posťažoval sa J. Žaludko. Pohrebníctvo je pre neho takmer stratové, ak by neprevádzkoval kvetinárstvo a kamenárstvo, mohol by to zabaliť.
"Cieľom nového zákona nie je diskriminovať menšie pohrebníctva, ale určiť jasné a profesionálne kritériá na prevádzkovanie. Pravidlá na vykonávanie činnosti súvisiacej s pochovávaním musia byť rovnaké pre všetkých prevádzkovateľov. Zákon presne stanovuje za akých podmienok sa telesné pozostatky prepravujú v aute s chladiacim zariadením. Zákon však nevylučuje, že viaceré pohrebné služby môžu spoločne vlastniť auto s chladiacim zariadením, alebo si ho prenajímať," uviedla pre KORZÁR Eva Slováková z komunikačného odboru Ministerstva zdravotníctva SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš