v Medzanoch (okres Prešov), kde hospodári rodina Kijovských. Farmu kúpili od bývalého roľníckeho družstva pred 11 rokmi. Vyplatili podielnikov a investovali do obnovy stajní, dobytka a strojov. Síce nám neprezradili, koľko to stálo, ale išlo o desiatky miliónov korún, pričom podporu získali aj z fondov EÚ. Otec František a syn Peter (na snímke) farme venujú všetok čas a snažia sa do práce chovateľov aplikovať všetky moderné prístupy. Peter má len 25 rokov a vlani ukončil vysokoškolské štúdium. Teoretické vedomosti sa teraz snaží aplikovať v praxi.
V súčasnosti je na farme 200 kusov dobytka, ale už aj šľachtiteľská stanica a úspechy v produkcii mlieka. Zamestnávajú 11 ľudí, najmä pri dojení mlieka a kŕmení stáda. Ako sme sa presvedčili, ani kravská pôrodnica nebola prázdna. Na otelenie tam čakalo 13 kráv a jedna sa práve zotavovala po pôrode. V teľacej "škôlke" bol najhlučnejší práve najmladší prírastok.
O farmu sme sa však nezaujímali náhodou. Zaujímalo nás, ako obstála po nedávnej inšpekcii európskych komisárov, ktorí v Prešovskom kraji kontrolovali poľnohospodárske družstvá aj súkromne hospodáriacich roľníkov. Keď sme sa farmárov opýtali na výsledok kontroly, reagoval Peter Kijovský: "S výsledkom som spokojný a myslím si, že aj inšpektori. Podľa ich reakcií usudzujem, že boli milo prekvapení. V tíme bola Španielka a Ír a zaujímali sa najmä o evidenciu, úhyn, prísun, označovanie zvierat, kŕmenie a ich pohodlie, teda či im vyhovuje ustajnenie a kŕmenie. U nás nie sú kravy uväzované, sú ustajnené voľne na princípe animal welfare."
Keďže poľnohospodári aj chovatelia v poslednom čase ostro kritizovali rezortného ministra za nedostatočný prísun dotácií, zaujímalo nás, či sa tiež obávajú ekonomických výsledkov v roku 2006. "Veľké investície už máme za sebou a už by nemal byť taký finančne ťažký. Zrekonštruovali sme aj dojáreň a ak nestratíme odberateľa mlieka a nebude klesať jeho cena, bude to dobré. Príjem z mlieka je pre nás podstatný," povedal František Kijovský.
Splnili aj podmienky na založenie šľachtiteľského chovu. Tie určuje ministerstvo pôdohospodárstva a nie je vôbec ľahké splniť ich. Musia totiž dodržať prísne kritériá genetickej hodnoty zvierat a indexy úžitkovosti. Kritériá splnili a postupne sa ich stanica rozrastá. Mimochodom, už pred dvomi rokmi získali ocenenie ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona v súťaži o najlepší manažment v agrosektore v kategórii súkromne hospodáriaci roľník. Aj nasledujúce roky obhájili umiestnenie v top desiatke na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš