"vyhodiť" za kúsok lesa v rodinnej obývačke pár stoviek, niekedy aj menej, preto tajne a s vedomím, že sa dopúšťajú priestupku, vyrubujú lesné porasty.
Peter Hámor z Hôrky v okrese Poprad nikdy nemal "živý" vianočný stromček. Napriek tomu nikdy nelegálne nevytínal stromčeky v lese. Má rád prírodu, ale predsa mu chýbala vôňa ihličia počas štedrovečernej večere. Tento rok sa rozhodol zmeniť zaužívaný zvyk a vymeniť umelú napodobeninu za voňavý kúsok lesa. "Absentovala mi vôňa, vianočnú atmosféru treba vnímať všetkými zmyslami a niečo mi tam stále chýbalo. Tak som si kúpil vianočný stromček, vyťatý v lese," povedal nám Hôrčan, ktorý si v jednom z popradských obchodných centier vybral kaukazskú jedľu.
Nie všetci sú ako on. "Áno, aj tohto roku očakávame, že prídu nelegálni rubači. Máme už hotový rozpis ochranných služieb. Zatiaľ sme síce nič podobné nezaznamenali, ale už sa pripravujeme," dozvedeli sme sa od technika Lesnej správy v Poprade Františka Blahovského. Každoročne nájdu škody po približne desiatich až dvanástich "výhodných obstarávateľoch" vianočných stromčekov, najviac ich zaujímajú jedličky a smreky. Častokrát sa nezastavia ani pred chránenými územiami, kde podľa Blahovského napáchajú nevyčísliteľné škody. "A pritom nejde o žiaden podpultový tovar, dnes sa dá kúpiť stromček takmer všade, nie je s tým žiaden problém. Neviem, prečo to niektorí stále skúšajú, akoby ich vidina krádeže nejakým čudným spôsobom hecovala," dodal Blahovský. Čoraz menší záujem o riadne zakúpený "živý" vianočný stromček ich donútila k razantnému rozhodnutiu - tohto roku ich predávať nebudú. "Predtým sme vyrúbali asi dvesto a predali len zopár kusov. Tak sme sa rozhodli nepredávať, iba obdarujeme takouto formou detské ústavy v Spišskom Hrhove a Spišskom Štiavniku," povedal Blahovský. Popradčania určite nezostanú bez ponuky stromčekov, aj tohto roku sa budú predávať na námestí, obchodné centrá už na nich zákazníkov lákajú.
Firmu Ekos v Starej Ľubovni, ktorá každoročne zásobovala domácich stromčekmi, neodradil od tradície ani postupne klesajúci záujem. "My sme už s predajom začali, aj keď záujem je z roka na rok menší. Napriek tomu chceme občanom dať možnosť kúpiť si ho legálne," uviedol pre náš denník vedúci strediska Mestských lesov v Starej Ľubovni Milan Sivulka. Staroľubovňania majú na výber len jedličku v cenovom rozpätí od stodvadsať do dvesto korún. "Myslím, že je to prijateľná cena. Držíme ju už asi päť rokov," dodal Sivuľka. Aj v Starej Ľubovni sa pred vianočnými sviatkami stretávajú s nelegálnymi výrubmi, ktoré im každoročne napáchajú vyše 60-tisícové škody. "Buď je páchateľ neznámy, alebo maloletý, prípadne ešte zo slabšej sociálnej vrstvy. Od týchto skupín sú náhrady nevymožiteľné, takže zostávajú aj pri prichytení vinníkov len našimi stratami," uviedol Sivuľka. S podobnými problémami sa rok čo rok stretávajú aj v Liptovskej Tepličke. Tam sú pre nelegálnych rubačov najatraktívnejšie smreky a borovice. Miestna lesná správa pripravuje štyri až päťčlenné hliadky v rámci ochranných služieb. Rátajú, že najväčším nájazdom budú musieť čeliť týždeň pred Vianocami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš