Hanisky Ladislava Jambricha (na snímke), ktorý čoraz ťažšie vysvetľuje dedinčanom, prečo sa problémy nedajú riešiť. Dôvodom je reštitučný spor medzi obcou a Američanom Wiliamom F. Kirchmayerom, ktorý trvá už 13 rokov.
Obec nemôže urbanisticky riešiť výstavbu novej časti dediny, opraviť chátrajúci pamätník na Furči a aj vlastníctvo k sídlu obecného úradu sa im podarilo právne vysporiadať len nedávno. "Nemohli sme tu nič opravovať. Roky som mal pocit, že mám zbalené kufre a môže sa stať, že budem úradovať v šatni na ihrisku. Kaštieľ sa nám až tohto roku v lete podarilo zapísať na list vlastníctva. Aj to len vďaka tomu, že bývalý starosta vydal majetok obce reštituentovi a nemal súhlas obecného zastupiteľstva. Na základe tohto rozporu súd rozhodol v náš prospech. No ďalej sa nemôžeme pohnúť z miesta," hovorí starosta Jambrich a dodáva: "Keby sme to mali vyriešené skôr, už sme mohli získať prostriedky z EÚ a kaštieľ zrekonštruovať."
Problém sa začal odvíjať od chvíle, kedy si potomok maďarsko-nemeckej rodiny, teraz Američan Wiliam F. Kirchmayer, začal uplatňovať reštitučný nárok na majetok. Išlo o kaštieľ, liehovar a priľahlé pozemky. Tie obec Kirchmayerovi vrátila v roku 1992. Skutočnosti však hovoria o tom, že v jeho prípade platia Benešove dekréty a teda nárok na majetok je spochybnený. Krajský súd v Prešove v novembri 2004 podklady preskúmal a vydal rozhodnutie. V odôvodnení rozsudku predseda senátu Jozef Škrab uvádza: "Správny orgán v čase rozhodovania (r. 2000) neschválil dohodu o vydaní nehnuteľnosti uzavretej medzi obcou Haniska a W. F. Kirchmayerom z roku 1992, hoci už predtým tá istá dohoda bola právoplatným rozsudkom Okresného súdu v Prešove z roku 1996 vyhlásená za absolútne neplatnú. Správny orgán teda rozhodoval o ničotnom právnom akte."
Spor sa teda vrátil na Obvodný pozemkový úrad (OPÚ) v Prešove. Ten mal vydať nové rozhodnutie. Keďže od právoplatnosti vyneseného rozsudku uplynul takmer rok, zaujímalo nás, či OPÚ vec vyriešil a ako. Napriek opakovaným pokusom sa nám s riaditeľkou Bibiánou Mrázovou nepodarilo skontaktovať. Je práceneschopná. Podľa zdroja z tohto úradu sme sa však dozvedeli, že ešte nekonali. Stále čakajú na ďalšie stanovisko z Ministerstva vnútra SR, ktoré sa týka občianstva spomínaného reštituenta.
Jedno stanovisko totiž potvrdzuje, že nemal nárok na udelenie občianstva, lebo jeho rodina právo na československé občianstvo stratila v roku 1945. V najaktuálnejšom stanovisku sa zasa uvádza, že takého občana v registri nenašli. Zrejme preto, že sa v ňom uvádza ako rodisko Kirchmayera nesprávne Haniska, nie Košice ako jeho skutočné rodisko a hľadali ho v centrálnej evidencii platnej od roku 1969. Vyriešenie tohto rozporu považujú za najzávažnejší moment na to, aby mohli konať a reštitučný nárok posúdiť ako neplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš