Spišskom Podhradí (okres Levoča). MEPOS ako správca cintorína pred časom priamo na náhrobky osadil samolepky upozorňujúce majiteľov hrobov na nezaplatené hrobové miesto. Tie tam budú až do novembra budúceho roka.
Podľa slov riaditeľa MEPOS-u Štefa Nižníka, v poslednej dobe sa množili hrobové miesta s nezaplateným nájomným. „Pracujem tu už dvanásť rokov. Každý rok sme na tabuli v areáli cintorína upozorňovali, že je potrebné uhradiť nájomné. To však nezabralo. Z celkového počtu 2342 hrobových miest na cintoríne je nezaplatených 1119. Rozhodli sme sa preto pristúpiť k psychologickému ťahu. Na náhrobky sme nalepili samolepky, ktoré hneď udrú do očí. Urobili sme to aj kvôli tomu, aby sme v evidencii podchytili adresy nájomcov najmä starších hrobov," priblížil Š. Nižník.
Zdôraznil, že nájomné nie je veľkou položkou. Za jedno hrobové miesto v Spišskom Podhradí na obdobie desiatich rokov zaplatí nájomca päťsto korún. Za dvojhrob je to tisíc a trojhrob 1500 korún. Navyše ročná údržba cintorína a hrobových miest stojí nemalé peniaze.
Niektorých návštevníkov cintorína to pobúrilo, iní to zasa kvitovali. Faktom však je, že samolepky už priniesli prvé ovocie. „Za dva mesiace sme na zaplatenom nájomnom za hrobové miesta vyzberali 130-tisíc korún. Radi by sme ich použili na účelové zariadenia. Veď len do chladiarenského zariadenia v pohrebnom aute je nutné investovať 100-tisíc korún," zdôraznil Š. Nižník. Ako dodal, do starého hrobového miesta je možné opätovne pochovávať až po uplynutí 10-ročnej tlecej doby. V Spišskom Podhradí však k tomu pristupujú až po 20 až 25 rokoch. Súčasná kapacita podhradského cintorína vystačí tak na 5 až 10 rokov.
Samolepky sa objavili aj na náhrobkoch s umeleckou hodnotou či miestach odpočinku významných osobností. S iniciatívou na záchranu pamiatok vyšiel na mestskom zastupiteľstve aj výtvarník Mgr. Peter Krupa, v súčasnosti riaditeľ základnej umeleckej školy. Navrhol vytvoriť komisiu na posúdenie stavu pamiatok a postup ich záchrany.
„Cintorín sa nachádza pod Spišským hradom. Ten je spolu s mestom a okolím zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Cintorín vznikol v 18. storočí. Zdobia ho nielen biele travertínové kríže zo spišských travertínov, ale aj zdobené kovové liatinové kríže. Najstaršie sú pieskovcové, ktoré je nutné zrenovovať. Dominantné je dielo Alexiusa Luxa, ktoré presahuje regionálny charakter. Sú tu pochované aj osobnosti celonárodného významu - napríklad hudobný skladateľ Ján Šimbracký, Imré a Aurel Festovci či maliar romantizmu Karol Tibély. V meste sa nachádza rodičovský dom Františka Hutyru, zakladateľa i prvého rektora Vysokej školy veterinárnej v Budapešti a priekopníka hygieny potravín. Je našou povinnosťou zachovať cintorín v jeho autenticite tým viac, že poškodenie či zánik pamiatok uberá na hodnote mesta aj z pohľadu turisticky lokality UNESCO," zdôraznil P. Krupa.
Podhradskí poslanci, vedenie mesta i MEPOS-u myšlienku záchrany cintorína jednoznačne podporili. Podrobnú správu o súčasnom stave hrobových miest už čoskoro predloží P. Krupa.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš