všeobecného záväzného nariadenia (VZN) o odpadoch. VZN rieši aj zhodnocovanie odpadu zo zelene. Zákon totiž zakazuje takýto odpad vyvážať na skládky a zneškodňovať spaľovaním. Mesto sa v novelizácii VZN venovalo aj drobnému stavebnému odpadu.
Zber a likvidáciu komunálneho odpadu vykonávajú na základe zmluvy s mestom Technické služby a. s. Prešov. Riaditeľ Anton Balčák (na snímke) informoval, že separovať sa bude papier, sklo, plasty, kovové obaly, viacvrstvové kombinované materiály a opotrebované oleje.
Zaviesť celkovú separáciu odpadu v Prešove mienia do konca roku 2007. "Najproblematickejšie to bude v bytovkách na sídlisku," skonštatoval Balčák. Osobitne menoval Sídlisko Sekčov.
V budúcom roku pripravia Technické služby sto nových stanovísk pre zberné nádoby na separovaný zber. Pôjde o základnú separáciu na štyri druhy. Na ostatné dostanú domácnosti plastové vrecia, ktoré budú farebne rozlíšené podľa druhu. Doručia im aj kalendáre, v ktorých budú farebne vyznačené dni, keď sa budú vrecia vyvážať.
Čo sa týka biologického odpadu, uviedol, že z verejných priestranstiev sa bude odvážať tak ako doteraz. Pri individuálnej bytovej výstavbe sa bude zbierať zelený odpad do vriec, ktoré sa budú zvážať a zhodnocovať prechodne na bývalej skládke komunálneho odpadu na Cemjate. Pripravuje sa však dvor na separovanie odpadu v lokalite Lapanč. Pri jeho vytvorení sa angažuje Občianske združenie Lapanč, za ktorým sú mestá Prešov a Veľký Šariš. To preto, že táto lokalita je na území Veľkého Šariša.
Čo sa týka vplyvu separácie, uviedol, že výsledky by sa mali dostaviť v roku 2010, keby by malo byť separovaných 10 percent odpadu. V budúcom roku mienia separovanie zaviesť v týchto lokalitách: Šalgovík, Ľubotice, Nižná Šebastová, Táborisko, Rúrky a Šidlovec. Čo sa týka motivovania občanov na separovanie, toto Technické služby ešte nemajú doriešené.
Riaditeľ Balčák pochválil fungovanie zberných dvorov. Uviedol, že občania ich využívajú. Dovážajú nielen technický, ale aj drobný stavebný odpad. "Je s tým však problém, lebo stavebný odpad sa nedá spaľovať a tým narastá objem komunálneho odpadu," dodal.
Napokon informoval, že kým v minulom roku bol objem komunálneho odpadu v Prešove 22 700 ton, v tomto roku očakávajú nárast o tisíc ton. Štyristo ton z tohto objemu predstavuje drobný stavebný odpad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš