Košiciach a akciu zastrešila Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR. Hoci sa očakávalo, že zhromaždenia sa uskutočnia v každom krajskom meste, v Prešove sa nekonalo. Napriek tomu sme niektorých zástupcov organizácií oslovili a opýtali sa na ich postoje.
"Akútnym problémom sú sprísnené kritériá na posudzovanie invalidných dôchodkov. Napríklad, praktickú slepotu posunuli do čiastočnej invalidity a pritom je pre slepých ľudí nemožné zamestnať sa. Dostávajú sa tak na hranicu biedy," uviedol krajský riaditeľ Únie slabozrakých a nevidiacich Slovenska Jozef Hlubovič.
Pripomenul tiež, že zákon o sociálnej pomoci v súčasnej podobe by mal zaniknúť a nie je jasné, čo bude nasledovať. Organizácie zdravotne postihnutých nesúhlasia s tým, aby nad ich osudmi prevzalo kompetenciu Ministerstvo zdravotníctva SR na základe zákona o súvislej zdravotnej starostlivosti o zdravotne postihnutých.
"Vzniklo tu vákuum, ktoré je nejasným postojom vlády. Myslím, že lekári nám určia diagnózu a ak je zdravotný stav neliečiteľný, na ministerstve zdravotníctva nám už nepomôžu. To nerieši sociálnu situáciu, zamestnávanie, kompenzácie, poradenstvo, asistenciu a podobne," dodal Hlubovič.
K tomuto názoru sa priklonila aj regionálna predsedníčka Združenia rodičov a priateľov hluchoslepých detí Janka Šarišská. Kriticky sa vyjadrila k zákonu o sociálnej pomoci aj v tom zmysle, že vôbec nerieši postihnutie hluchotou aj slepotou súčasne.
"Ministerstvo zdravotníctva sa má starať o pacienta. Toto sú ľudia postihnutí chorobou, ale potrebujú sa vzdelávať, pripravovať na samostatný život, pracovať. Potrebujú postihnutie kompenzovať, aby mohli fungovať," komentovala situáciu.
Pre ilustráciu uviedla aktuálny problém, s ktorým bojujú. Keď už dokázali v jedinej základnej škole na Slovensku, konkrétne v Červenici (okres Prešov) vzdelávať tieto deti, rozhodli sa pre absolventov vytvoriť sociálne zriadenie s chráneným bývaním, aby ich pripravili na život. Narazili však na problém vo financovaní.
"Prevádzka ešte nie je spustená. Zrekonštruovali sme dom v Zdobe pri Košiciach, ale máme problém s financovaním. Zákon nepozná tento typ zariadenia a títo ľudia nepotrebujú len dozor a stravu, ale orientovať sa, naučiť sa komunikovať keďže sú aj hluchí aj slepí. Vyžaduje sa tu, aby jeden klient mal k dispozícii jedného zamestnanca a to sa musí vyriešiť," zdôraznila Šarišská.
Kritizujú tiež zákon, ktorým boli zhoršené podmienky pre osobných asistentov bez ktorých sa zdravotne postihnutí často nezaobídu. Asistent za prácu dostane 55 korún na hodinu a z nich takmer polovicu vynaloží na odvody a daň, teda vrátia štátu. Pri takých podmienkach je ťažké nájsť ľudí ochotných vykonávať túto prácu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš