ocenení za tento rok. Krajské srdce na dlani organizuje nezisková organizácia Slovenská akademická a informačná agentúra (SAIA) pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníctva, ktorý si pripomíname 5.decembra. Ako uviedla riaditeľka SAIA Juliana Hajduková, zámerne ocenili práve mladých ľudí, ktorým veci verejné nie sú ľahostajné.
Medzi ocenenými bol študentov Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity (PU) 24-ročný Peter Krajňák. Pracuje pre športový klub Karpatia, ktorý nadviazal na 30-ročnú tradíciu a obnovil prácu pre rusínsku mládež. Peter prostredníctvom športových aktivít oslovuje rómsku mládež, prevažne z lokality Stará tehelňa a snaží sa ovplyvniť ich myslenie. "Chodievam aj do vidieckych rómskych osád a snažím sa usmerniť deti tak, aby si najprv urobili úlohy a až potom ideme na tréning. Chýba im vytrvalosť a zodpovednosť a ja sa snažím, aby si zvykli na istý systém. Bol som už aj krstným otcom v jednej rodine," hovorí skromne o svojej práci. Svojim spôsobom pomáha formovať aj rodičov svojich zverencov. Naučili sa ho rešpektovať a znásobila sa tak ochota detí spolupracovať a dosahovať výsledky. Pre klub je neoceniteľným aj pri projektovej činnosti a v snahe získavať peniaze na ďalšie aktivity.
Nemenej zaujímavým človekom je aj 32-ročný Radoslav Farkaš z Humenného. Nominoval ho Výbor základnej organizácie nedoslýchavých v Humennom za jeho starostlivosť o postihnutých a osamelých starších ľudí. Vie im poradiť, prinesie lieky a usmerňuje ich pri vybavovaní kompenzačných pomôcok a ich využívaní. Sám je sluchovo postihnutý, ale ľuďom pomáha nezištne. "Pomáham už od dvanástich rokov. V poslednom čase najmä preto, alebo viem, aké je pre mnohých ťažké orientovať sa v zmenách zákonov," uviedol R. Farkaš.
Janka Ivanecká má len 19 rokov a je študentkou Gymnázia sv. Moniky v Prešove. Vo voľnom čase pracuje v prešovskom Centre voľného času. Spolu s deťmi vydáva časopis Motýlik a vedie klub moderátoriek. "Prvé číslo sa rodilo ťažko a práve teraz je v tlači," povedala na okraj svojej práce.
Z trochu iného súdka je práca 28-ročného Martina Béreša. Ako člen katedry sociálnej práce a andragogiky Inštitútu adukológie a sociálnej práce na PU dobrovoľnícky vykonával prácu webmajstra na stránke Okná dobrovoľníctva. Vďaka jeho práci sa aktuálne informácie rýchlo dostávali k vysokoškolákom, ale aj širokej verejnosti. Na ocenenie ho nominovala riaditeľka spomínaného inšitútu Anna Tokárová.
Alena Rudá z Duplína v okrese Stropkov sa stará o postihnutého syna a práve preto dôverne pozná prekážky v živote týchto detí. Je členkou Slovenského zväzu zdravotne postihnutých, ale vlani založila v Stropkove ďalšiu organizáciu. Nazvala ju AURA a cez ňu sa snaží uľahčiť život epileptikom. Aktívne pomáha deťom aj ich rodičom skúsenosťami aj radami. Vyzýva rodičov, aby sa za svoje postihnuté deti nehanbili, ale pomáhali im prežiť plnohodnotný život. Mimochodom, ocenenia boli predovšetkým morálne a symbolické. Dobrovoľníci mohli svoju prácu prezentovať na verejnosti a pozrieť sa na predstavenie v prešovskom DJZ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš