v nájomných bytoch a bytoch nižšieho štandardu. Na pôde Krajského úradu (KÚ) v Prešove mali definovať realitu a hľadať východiská. Aby mohli hovoriť o chybách v legislatíve a navrhnúť zmeny na konferenciu pozvali aj ministerku práce sociálnych vecí a rodiny Ivetu Radičovú. Tá sa však na podujatí z pracovných dôvodov nezúčastnila.
Štátny tajomník Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Štefan Kužma pripustil, že v poslednom čase v prípade výstavby bytov nižšieho štandardu vznikajú problémy. "Program výstavby bytov nižšieho štandardu sa dobre rozbehol a mali sme viac žiadostí, ako sme stihli uspokojiť, ale trváme na tom, aby pri ich výstavbe vložili budúci nájomníci aspoň 20 percent svojej práce. Narazili sme na signály, že to odmietajú a tým porušujú podmienky dohody," uviedol Š. Kužma. Nemenoval síce konkrétne mestá na východe Slovenska, ale zdôraznil, že viaceré samosprávy sa tak dostali do problémov. Ak nevykázali spoluprácu nájomníkov, dotáciu museli vrátiť. V iných prípadoch tento problém zachraňovali tak, že náklady refundovali zo svojich rozpočtov a vyrobili si tak dlhy. "Dnešný stav bývania sociálne slabších vrstiev a musím povedať, že na 99 percent ide o rómsku komunitu, je našim najvážnejším problémom. Budeme tento program naďalej rozvíjať, ale budeme trvať na spolupráci," dodal.
Primátor mesta Veľký Šariš Róbert Oros hovoril o skúsenostiach v ich meste. Podľa jeho slov, keď pred piatimi rokmi začali stavať prvú bytovku, mnohí nevedeli a nechceli nič urobiť. Postupne sa však naučili a pri štvrtej sa už medzi nimi našlo aj niekoľko zdatných murárov. Odmietanie pracovať "liečili" aj tým, že im navrhovali zvýšenie nájomných poplatkov. "Piatu bytovku plánujeme odovzdať koncom roku a musím povedať, že tí, ktorí intenzívne pracovali si urobili také úpravy, že sa už do bytov aj nasťahovali. Som za to, aby bol tento princíp zachovaný, čo sa nám potvrdilo aj pri tom, ako si byty udržiavajú," popísal skúsenosť primátor Veľkého Šariša. Naznačil tiež, že nájomné byty na prešovskej Starej tehelni sa postavili bez spoluúčasti nájomníkov a už po niekoľkých rokoch sú neudržiavané, interiéry zničené a mnohí nájomné neplatia.
V tejto súvislosti prednosta KÚ Jozef Polačko podotkol, že jedným z cieľov tejto konferencie je pripomenúť, "aký dôležitý je podiel práce nájomníkov pri výstavbe. Ide o to, aby sa prideľovaním bytov zadarmo neprehlboval konflikt s ostatnými obyvateľmi."
Riaditeľ nadácie Milana Šimečku Laco Oravec podčiarkol, že výška nájomného je kľúčovou otázkou a ich aktivisti sledujú, ako táto ekonomická stránka bývania funguje v praxi. "Nájomné sociálne slabších skupín nikto nesleduje. Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny sa tvári, akoby celý problém vyriešil príspevok na bývanie. Chceme aj o tejto stránke diskutovať a navrhnúť legislatívne zmeny," dodal L. Oravec. Všetky závery z tejto konferencie budú publikované v podobe brožúry, ktorá sa stane východiskom pre rokovania na rezortných ministerstvách, ale aj akousi príručkou pre samosprávy a komunitných pracovníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš