pätnásťročný syn, omnoho väčšiu traumu však zažila z prístupu školy, ktorú Róbert navštevuje.
"V piatok ráno pred pol deviatou mi volala majsterka odborného výcviku z Ľubice, aby som si prišla pre syna, vraj je tak opitý, že nevládze ani chodiť a nemôžu ho poslať na autobus. Myslela som, že odpadnem, veď z domu šiel triezvy, čo sa mohlo stať?" spomína Róbertova matka. Ten je prvákom na Strednom odbornom učilišti (SOU) poľnohospodárskom v Kežmarku, učí sa za pekára. Starosti s láskou a odmietnutím od dievčaťa riešil svojsky - skúsil na trápenie zabudnúť pri fľaške alkoholu. Liter vodky si potajomky vzal z domáceho baru a nalieval si v školskej šatni. "Kým som prišla zo Spišskej Belej do Ľubice, kadečo mi vírilo hlavou. Ako je možné, že sa dieťa počas odborného výcviku môže opiť?" kladie si otázky matka. Keď prišla na do Ľubice, majsterky jej najprv ukázali zvyšok alkoholu, ktorý vo fľaši Róbert nechal. Matka chcela v prvom rade volať políciu, tento postup sa majsterkám nepáčil. Zaviedli ju do šatne k synovi.
"Bol už nevládny, len v prítomnosti niekoľkých spolužiakov, žiadna dospelá osoba pri ňom nebola. Bolo mi jasné, že je otrávený alkoholom. Poprosila som inú majsterku, aby zavolala záchrannú službu, ona však povedala, že teraz už za neho preberám plnú zodpovednosť a mám volať sanitku sama," krúti hlavou Róbertova mama. Nedokáže pochopiť, ako mohli majsterky nechať bezvládneho učňa, otráveného alkoholom, bez dozoru a namiesto sanitky volajú matku. "Nechcem sa syna zastávať, netvrdím, že je anjel, ale zaslúžil si hádam iný prístup. Čo by sa stalo, keby som prišla až o pár hodín? Mám pocit, že školskí pracovníci si nad zodpovednosťou umývajú ruky," smutne konštatuje šokovaná matka.
Trochu iný názor na problém má riaditeľ školy. Je presvedčený, že majsterky odborného výcviku postupovali správne. "Pokiaľ sme si situáciu overovali, chlapec už na odbornú prax prišiel pod vplyvom alkoholu, niektorí žiaci potvrdili, že už pri ceste v autobuse pil. Akonáhle na odbornom výcviku majsterky zistili, že je pod vplyvom alkoholu, volali matke. Takýto postup je správny," tvrdí riaditeľ SOU poľnohospodárskeho v Kežmarku Stanislav Marhefka na snímke) To, že majsterky volali najprv rodiča, a nie záchranku, nevidí dramaticky. "Asi to nebolo tak akútne. Keby matka nebola v blízkosti, alebo by nemohla prísť a jeho stav by si vyžadoval odbornú pomoc, určite by záchranku volali oni," dodal riaditeľ. Podľa jeho slov aj matka chcela najprv volať políciu, až neskôr volala záchranku. "Volala som hneď, keď som videla, v akom je stave, veď vypil šesť deci 40-percentného alkoholu! A do školy určite šiel triezvy. Veď aj jedna z majsteriek mi najprv povedala, že syn prišiel na zadelenie prác, kde sa dohodli, že bude robiť lístkové cesto, až potom sa stratil do šatne," nechápe matka, ako sa učeň priamo v školskom prostredí môže opiť. "Zatiaľ sme nijaké opatrenia neprijímali, nemáme na stole nijakú sťažnosť proti nášmu postupu. Telefonicky som s pani Majzlovou hovoril, povedal som jej, nech napíše, v čom sme sa podľa nej previnili, potom to budeme riešiť," dodal Stanislav Marhefka. Ako doplnil, zhodou okolností prípad s alkoholom v škole riešili aj týždeň predtým, učeň prišiel tiež na prax pod vplyvom. "Ale tiež sa neopil v škole, prišiel taký už na prax," uviedol riaditeľ. Aj v tomto prípade škola volala rodičom.
"Mňa mrzí ten prístup, nikto z dospelých sa ani neunúval byť pri ňom, keď sa to už stalo. Preto som vďačná kežmarskej záchranke a celému tímu z detského oddelenia nemocnice, dostali syna z najhoršieho a neboli k nemu ľahostajní," uzavrela matka.
Pohľad lekára
K študentovi SOU poľnohospodárskeho do Ľubice vyštartovala záchranná zdravotná služba kežmarského strediska, prevádzkovaná spoločnosťou Emergency Medical Service EMS, s.r.o., do minúty od nahlásenia, teda o 9.33 hodine. Lekár zhodnotil jeho stav nasledovne: "V čase ošetrovania javil známky opitosti stredného stupňa, avšak nemal ohrozené žiadne životné funkcie, po prebudení komunikoval a sám dokázal kúsok prejsť," konštatoval lekár ZZS Marcel Sedlačko.
"Jednoznačne si však myslím, že v tomto prípade šlo o ľahostajnosť školských pracovníkov. Veď nemohli vedieť, či alkohol s niečím neskombinoval a ako to bude znášať. Pätnásťročný organizmus s takmer siedmimi decilitrami tvrdého alkoholu, to je tak na dve promile, čo je dosť aj na dospelého - a oni čakajú, kým príde matka," dodal iný lekár, ktorý si neželal byť menovaný.
Pohľad pedagóga
Dnes už pedagógovia neriešia len problémy s fajčením, alkoholom, ale pribúdajú k nim aj drogy. "Myslím, že v takýchto prípadoch je postup jednoznačný. Vyskytli sa totiž už prípady, kedy učiteľ vzal žiakovi drogu a žiak ho napokon obvinil z prechovávania drog, dnes je bežné, že každý hádže vinu na školu. Takže pokyny máme jasné - v podobných prípadoch, či už ide o alkohol alebo o drogy, treba v prvom rade volať políciu," skonštatoval výchovný poradca z inej kežmarskej školy Peter Petras.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš