potravinový dozor, ktorý je v pravidelnej prevádzke. Ako nás informovala riaditeľka RVPS Iveta Šimanská, na tento účel vyčlenili jeden počítač, pevnú linku aj mobilný telefón. Systém umožňuje rýchlejšie spracovanie podnetov z Ministerstva zdravotníctva a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.
"Podnet sa môže týkať konkrétneho výrobku, výrobcu, alebo obchodnej siete, ktorá ho predáva. Teraz už máme aj informácie o kvalite tovaru, ktorý prichádza cez hranice krajín EÚ, ale aj z takých, ako je Egypt, Španielsko a ďalšie. Tovar je dôsledne kontrolovaný a potom ešte raz, keď prechádza cez určené hraničné priechody do konkrétnej krajiny," uviedla I. Šimanská (na snímke). Inšpektori môžu skontrolovať, aký tovar bol na hraniciach pozastavený a ak ho nájdu v obchodnej sieti, môžu konať.
Keď sme sa zaujímali o konkrétne podnety, potravinová inšpektorka Dagmar Udičová zodpovedná za chod systému uviedla, že ide prevažne o výrobky rastlinného pôvodu, často zo zahraničnej produkcie. Buď obsahujú nepovolené mikrobiologické ukazovatele, syntetické farbivá, salmonelu, toxíny, plesne a podobne. Hoci ide len o jednu výrobnú šaržu, preveria ju. Riešili napríklad cukrovinku, ktorá je bežne v predaji, ale obsahovala konzervačnú látku, ktorú výrobca neuviedol na obale. Pritom malé deti na kyselinu sorbovú môžu reagovať ako na alergén. Ako v takýchto prípadoch postupujú? "Prvý krok je zastaviť predaj výrobku a preveriť ho. Ak získame dôkaz, že poškodzuje zdravie, stiahne sa z predaja a navrhneme spôsob likvidácie. V menej závažných prípadoch uplatňujeme zásadu preventívnosti. To znamená, že výrobcu upozorníme, aby na obale uviedol všetky látky, ktoré výrobok obsahuje, aby spotrebiteľa varoval. Keď to neurobí, tovar sa z obchodov stiahne a zlikviduje," konkretizovala postup riaditeľka RVPS.
Kontrolované vzorky potravín, mimochodom preverenie jednej stojí okolo 5-tisíc korún z rozpočtu RVPS, prinášajú rôzne prekvapenia. No niekedy sú sťažnosti aj neopodstatnené. "Stalo sa, že spotrebiteľ podal sťažnosť, lebo trvanlivé mlieko, ktoré kúpil v konkrétnom obchode, sa pokazilo, hoci nebolo po dátume spotreby. Pozastavili sme jeho predaj a skúmali vzorku. V obchode sme nenašli žiadnu chybu. Nakoniec sa ukázalo, že konzument mal v chladničke otvorenú krabicu mlieka, ktoré sa kontaminovalo zvyškami iných potravín. V tomto prípade jadierkami z papriky," pridala skúsenosť inšpektorka Tamara Kohlmayerová.
Niekedy za znehodnotenie tovaru môžu aj predajcovia. Napríklad, ak mliečne výrobky nakupujú priamo od výrobcu, ale prevážajú ich v osobných autách. Obaly narušia a o deň neskôr predávajú pokazené výrobky. Chybu napokon hľadajú vo výrobcovi a sťažujú sa.
Rýchly výstražný systém slúži, ako sme už spomínali, na výmenu informácií medzi kompetentnými orgánmi, aby sa dosledoval pohyb problémového tovaru. Regionálna veterinárna a potravinová správa sa však zaoberá aj konkrétnymi podnetmi od občanov, ktoré sa týkajú zlého tovaru v spotrebiteľskej sieti. Ak máte pocit, že ste kúpili zlý alebo závadný tovar, stačí na túto skutočnosť upozorniť jej pracovníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš