školu ďalší dvaja vozičkári. Vďaka peniazom z mestskej kasy škola zriadila bezbariérový vstup do budovy. Na prvé ani druhé poschodie sa však žiaci na vozíku nedostanú, škola nemá schodolez, výťah pre vozičkárov.
"Už tretí rok sa snažíme získať peniaze na schodolez. Požiadali sme o ne ministerstvo školstva aj krajský školský úrad, ale nedostali sme ani odpoveď, či sa vôbec budú zaoberať našou žiadosťou," hovorí riaditeľka školy Mgr. Viera Kočišová.
Kým Jakub chodil na prvý stupeň, dalo sa to akotak zvládnuť, triedu mal na prízemí a na poschodie nechodieval. V piatom ročníku mu pribudli počítače, učebňa je na poschodí, a tak sa do nej nedostane. Celá jeho trieda musí absolvovať hodiny informatiky v učebni pre prvý stupeň na prízemí. Na budúci školský rok terajším piatakom pribudne fyzika a chémia. Odborné učebne pre druhý stupeň sú na poschodiach. Ako sa tam Jakub dostane s vozíkom, to si nevie predstaviť riaditeľka ani jeho rodičia.
"Schodolez mal byť už dávno, v škole nám vraveli, že bude a keď sme prišli v septembri po prázdninách, ešte stále nie je. Vraj nie sú peniaze. Vari máme my dať z vlastných?" pýta sa Jakubov otec.
Odpoveď nepozná zatiaľ ani V. Kočišová: "Už keď bol Jakub tretiak, uvažovali sme nad tým, čo bude v piatej triede. Schodolez pritom nie je jednorazová akcia pre jedného žiaka, v rámci integrácie sú tu už tri deti na vozíku."
Budovanie bezbariérových škôl je pritom pre Ministerstvo školstva SR jednou z hlavných priorít v posledných troch rokoch. Také je oficiálne stanovisko z ministerstva. Prečo sa zatiaľ v Bratislave nezaoberali niekoľkoročnou žiadosťou zo Spiša, na to nám na tlačovom odbore nevedeli odpovedať. Dozvedeli sme sa len to, že ide o veľmi zložitý a dlhodobý problém, ktorý vznikol preto, že školy po desaťročia neboli budované ako bezbariérové budovy.
"Pokiaľ by sa mali všetky školy takto vybaviť, išlo by o investíciu veľmi nákladnú približne 750 miliónov korún, ktoré by musela vláda vyčleniť zo svojho rozpočtu. Ministerstvo sa preto snaží postupnými krokmi zabezpečiť podmienky slobodného prístupu do škôl, v prvom rade v tých školách, ktorú navštevujú hendikepované deti, ide o tzv. špeciálne školy," informovala Katarína Hamerlová z ministerstva.
Dodala, že v tomto roku šlo na zriadenie bezbariérových prístupov do škôl viac ako 15 miliónov korún z rozpočtu ministerstva školstva. "Naďalej však plánujeme vo finančnej podpore bezbariérových vstupov pokračovať," zdôraznila.
Rodičia spomínaných imobilných žiakov môžu len dúfať, že to bude skôr, ako sa z ich detí stanú stredoškoláci.
S podobným problémom bojujú aj stredné školy. Gymnázium na Javorovej ulici v priebehu leta zriadilo prístupovú rampu pre vozičkárov, upravilo vstupné dvere do budovy aj toalety, no na schodolez už nezvýšili peniaze. "Máme prísľub od zriaďovateľa (Košický samosprávny kraj pozn. redakcie), že v tejto akcii budeme pokračovať," uviedol Mgr. Peter Ivančák, riaditeľ školy, ktorú v tomto školskom roku navštevujú štyria študenti na invalidných vozíkoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš