Zamietnutie im doručili v týchto dňoch z odboru regionálneho rozvoja a cestovného ruchu na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK). O finančnú podporu žiadali v rámci programu Interreg III A Poľsko-Slovenská republika. "Náš projekt je turisticky atraktívnou víziou minimálne stredoeurópskeho významu, na ktorej od mája 2003 pracovali a doslova na kolene ju realizovali 12 starostovia troch okresov a miestni duchovní a to aj bez grantovej podpory. Drevené kostolíky, ako unikáty svetového kultúrneho dedičstva, si zaslúžia prioritu nielen v kraji, ale aj na celom Slovensku. Podľa mňa tu ide o zjavné konanie proti záujmom obyvateľov najchudobnejšieho regiónu," tvrdí riaditeľ spomínanej organizácie Michal Kosť.
Odôvodňuje to tým, že už osem rokov pracujú na záchrane, obnove a propagácii drevených kostolíkov. Aj tentoraz mali jasný cieľ. Prezentovať atrakcie po oboch stranách Karpatského oblúka od Vysokých Tatier až po hranice s Ukrajinou.
Faktom však je, že spomínaný odbor na PSK bol v tomto prípade len prostredníkom grantového programu EÚ. V stanovisku Patrícia Hnátová uvádza, že dôvodom na odmietnutie projektu Karpatská drevená cesta je nedostatok finančných zdrojov. Odmieta výhradu, že nepodporili región pod Duklou. Schválili totiž zdroje na iný projekt - Rusíni na streche Európy z dielne Občianskeho združenia Chránime kraj pod Duklou (OZ CHKPD). "Našim cieľom je propagovať jedinečnú históriu, zvyky, kultúru a tradície národnostnej menšiny Rusínov a Lemkov. Našim partnerom na poľskej strane je združenie Zjednoczenie Lemkow," uviedol predseda OZ CHKPD Milan Cocuľa. Plánujú vydať dve publikácie a organizovať výmenné podujatia v rámci voľnočasových aktivít.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš