regionálnych volieb".
Prečo teda neuspeli doľava ladené koalície okolo Smeru-SD a ĽS-HZDS a KSS? "Pokles voličskej základne ĽS-HZDS je dlhodobým trendom, ktorý sa ani v budúcnosti výraznejšie nezmení. Nastáva odliv disciplinovaných voličov tejto strany, ktorý sa prejavuje aj na postupnom znižovaní celoslovenskej miery účasti na voľbách," domnieva sa T. Koziak.
Neúspech Smeru v Prešovskom kraji má podľa neho zložitejšie príčiny. "Je dôkazom toho, že regionálne voľby sa výrazne odlišujú od parlamentných. V regiónoch vyberajú voliči viac podľa dôveryhodnosti kandidátov a nie podľa ich ideologickej orientácie. Regionálne vedenie Smeru tento podstatný fakt zrejme podcenilo a naivne si myslelo, že sa k úspechu v regionálnych voľbách zvezie na vlne vysokých voličských preferencií strany v celoslovenskom meradle. Na svojej kandidátke ponúklo ľudí, ktorých voliči tejto strany jednoducho odmietli."
Zaujímavosťou je, že pritom ex-členovia Smeru (a predtým SDĽ) Benč a Gondek, ako nezávislí uspeli. Politológ z Prešovskej univerzity T. Koziak považuje ich vylúčenie krátko pred voľbami za dôkaz "politického amaterizmu a zlyhania regionálneho vedenia Smeru".
Zaujímalo nás, ako je možné, že v "komunistickom" obvode Medzilaborce pred 4 rokmi vyhrala liberálna (?) ANO a teraz opäť ANO, pričom jej pôvodný poslanec skončil (teraz ako nezávislý) druhý? "Z politologického hľadiska to možno na prvý pohľad hodnotiť ako anomáliu. Je to však dôkazom toho, že regionálna politika nie je primárne o ideologických väzbách, ale o schopnosti jednotlivých kandidátov získať svojich voličov."
Prečo kandidát Ján Dobrovič z koalície ĽS-HZDS, KSS, SZS, PSNS, ZSNS a Ľavicový blok so svojou nákladnou kampaňou nezískal ani len poslanecký mandát? "Regionálne voľby sú viac o dôveryhodnosti kandidátov. Masívna predvolebná kampaň môže pomôcť politickým stranám a neznámym kandidátom. U človeka, ktorý je v regióne dostatočne známy je takýto typ nákladnej kampane zbytočný a v konečnom dôsledku môže pôsobiť aj kontraproduktívne," uviedol Tomáš Koziak, ktorý za hlavnú príčinu nízkej účasti ľudí na regionálnych voľbách považuje dlhodobé znechutenie politikou. "Kvôli neznalosti významu a kompetencií samosprávy mohli tieto voľby považovať aj za zbytočné. Určite ich však odradilo aj to, že takmer všetky politické strany ponúkli kandidátov, ktorí nie sú v regiónoch vnímaní najpozitívnejšie. Občania svojou neúčasťou vo voľbách tak demonštrovali aj svoju nechuť voliť týchto ľudí. V Prešovskom kraji na to asi najviac doplatila strana Smer," dodal politológ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš