cestách na mestskom úrade sa v pondelok na zastupiteľstve domáhali viacerí poslanci.
V tomto zmysle sa nechal počuť poslanci Ján Čižmár i Vasiľ Janko, ktorý označil 41 prípadov porušenia prednostom za desnú nehoráznosť: "Pri uplatnení mravných kritérií a po slovensky sa to nedá ináč označiť, iba ako svinstvo. Žiadam vyvodiť dôsledky. Tiež uvedenie cieľov, kde tieto cesty smerovali a čo mesto stratilo týmito dobrodružnými jazdami." Poslanec Ján Balún zároveň navrhol rozšíriť uznesenie v tom zmysle, že zastupiteľstvo správu nielen vezme na vedomie, ale žiada, aby v januári boli písomne informovaní o vyvodení zodpovednosti.
Primátor Milan Benč reagoval: "Nie že by som nedal súhlas na služobné cesty, ale veci som nedosledoval." Uviedol, že prednosta Ján Dobrovič robil veľa služobných ciest v súvislosti s asociáciou prednostov a so zavedením kancelárie prvého kontaktu na mestskom úrade. Napokon zdôraznil: "Všetci sme tu vedúci pracovníci s určitou morálkou." Zároveň vyzval prednostu, aby zaujal stanovisko.
Dobrovič rozdal poslancom písomné stanovisko. Zároveň sa však vyjadril slovne: "Je pravda, že som porušil vnútorné predpisy, ale v žiadnom prípade som neoprávnene nepoužil finančné prostriedky. Pán primátor o každej mojej ceste vedel. Fakt, že zálohy na zaplatenie nocľahov vyberal šofér, zdôvodnil tvrdením, že to bolo preto, aby on nerobil ´cesťáky´a nezaťažoval úrad dietami pre svoju osobu: "Preto tieto peniaze nepovažujem za neoprávnené, ale práve naopak, za snahu o výrazné šetrenie finančných prostriedkov úradu."
Na margo neoprávnenej výšky zálohy uviedol: "Nikdy sa nevie, keď sa ide na služobnú cestu, či hotel, v ktorom budeme spať, stojí 500, alebo 3-tisíc korún. Som prednostom 93-tisícového mesta a mám v rámci Slovenska skoro 150 kolegov, ktorí sú tiež v asociácii prednostov. Každá moja služobná priniesla osoh pri riadením mestského úradu." Napokon uviedol, že v správe je uvedená aj jeho súkromná cesta: "Aby som na ňu mohol použiť služobné vozidlo, požiadal som o súhlas primátora. Myslím, že to bolo Humenné, Poprad a Bratislava. Tieto cesty som riadne zúčtoval a sú zaplatené v pokladni."
Hlavný kontrolór Milan Tkáčik skonštatoval, že predložením správy z kontroly si splnil povinnosť. Vyvodenie opatrení na nápravu a zodpovednosti sa už netýka jeho, ale vedenia mesta. Zdôraznil aj to, že správa z kontroly bola s dotknutými prerokovaná a ani jedna zo strán nemala námietky k pravdivosti údajov. Správu hlavného kontrolóra vzalo zastupiteľstvo na vedomie s tým, že opatrenia spracuje primátor a predloží ich poslancom.
Kontrola zistila u Dobroviča 41 porušení
Prešov - Kontrola zameraná na pracovné cesty prešovského mestského úradu vzbudila na rokovaní zastupiteľstva v Prešove osobitnú pozornosť. Hlavný kontrolór Milan Tkáčik totiž skontroloval pracovné cesty pracovníkov mestského úradu za rok 2004 a za prvý polrok 2005. Najviac výhrad v správe kontrolóra padlo na hlavu prednostu mestského úradu Jána Dobroviča, ale týkali sa aj na zástupcov primátora a samotného primátora Milana Benča.
Tkáčik skonštatoval, že na tuzemské cestovné bolo v roku 2004 v rozpočte mesta 225-tisíc korún. Mestský úrad však vyčerpal 261 736 Sk, čo je 116,33-percentné plnenie. V položke zahraničných ciest bolo čerpanie ešte vyššie - 162 percent. Čiže, namiesto 220-tisíc korún na zahraničné cestové vyčerpali 356 737 korún. Na zahraničných cestách nešetrili ani v tomto roku. Za prvý polrok z 300-tisíc korún schválených rozpočte vyčerpali 187-tisíc Sk.
Hlavný kontrolór ďalej uviedol, že pracovné cesty v niektorých prípadoch boli uskutočnené bez súhlasu zamestnávateľa, čím došlo k porušeniu zákona. Tiež boli porušené interné príkazy, lebo v cestovných dokladoch neraz chýbal účel cesty i cestovná správa, následkom čoho bolo cestovné použité neoprávnene. Toto porušenie sa týkalo hlavne prednostu, a to až 41 prípadoch!
Tkáčik poukázal aj na to, že v niektorých prípadoch bolo poskytnuté pri pracovných cestách aj stravné, hoci k vyúčtovaniu nebola doložená pozvánka, čím rovnako boli porušené interné predpisy. U prednostu našiel kontrolór aj deväť nesúladov v rozpisoch ciest v knihe jázd. "Čím sa tieto cesty stali nehodnovernými," zdôraznil.
U prednostu mestského úradu bol v dvanástich prípadoch aj nesúlad pri účtovaní náhrad za ubytovanie, ktoré zúčtovával vodič. Hlavný kontrolóra dodal, že správa z kontroly bola v októbri prerokovaná na vedení mesta. Kontrolný orgán uložil primátorovi prijať opatrenia na nápravu spomínaných nedostatkov a vyvodiť zodpovednosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš