problému, poslanci už nemali silu opätovne zdvihnúť ruku za svoj pôvodný návrh. Aj pod tlakom občanov zrušili pôvodné uznesenie o vstupe Dalkie do spoločného podniku s mestom, ktorý by spravoval tepelné hospodárstvo.
"Konečne sa ukázala sila občana, je vidieť, že aj poslanci majú pred ňou rešpekt. Treba využiť mestskú televíziu na priame prenosy z rokovaní poslancov, nech vidíme, ako rozhodujú," uviedol Kežmarčan Peter Petras.
Mimoriadne rokovanie zastupiteľstva sa zapíše do dejín súčasného mestského parlamentu. Takú účasť verejnosti totiž ešte nezaznamenalo ani jedno z nich. "Jasné, že som prišla, veď ide o naše peniaze. Keby sem skutočne vstúpila Dalkia, zrejme by sme sa rozlúčili s doterajšími cenami za teplo," uviedla obyvateľka mesta, ktorú predchádzajúce rozhodnutie poslancov pobúrilo.
Celé rokovanie podliehalo aj za kritického zraku verejnosti viac emóciám, ako odborným argumentom. Jedenásti poslanci, ktorí v pôvodnom návrhu schválili vstup Dalkie do spoločného podniku s mestom, sa pred občanmi pokúšali obhájiť svoje pôvodné stanovisko. Vysvetľovali, že hlavným motívom bola potreba ďalších investícií a zaistenie efektívneho hospodárenia.
Oponenti zas argumentovali nízkym podielom mesta v spoločnosti a nemožnosťou ovplyvňovať ceny. "Mne je to úplne jedno, aká spoločnosť bude v Kežmarku spravovať tepelné hospodárstvo, ja chcem vedieť, koľko budem platiť," ozývalo sa z pléna.
Kežmarčania najmä nechceli pripustiť, aby do mesta prišla tepelné hospodárstvo spravovať "cudzia" firma, keď doterajší MPBH nemal zlé výsledky. To, či nutnosť ďalších investícií nezmení ich doterajšie ceny, neanalyzovali.
Poslanci zaviazali mesto, aby zabezpečilo technický audit v Mestskom podniku bytového hospodárstva (MPBH) do 15. marca budúceho roku. Podľa jeho výsledkov sa rozhodnú o ďalšom postupe s transformáciou MPBH. "Nie je to zlé rozhodnutie, veď my sme sa celý čas pokúšali dosiahnuť audit a presadiť vypísanie verejnej súťaže na prevádzkovanie tepelného hospodárstva. Toto je prvý krok," zhodnotil poslanec Ľubomír Mačko (SDKÚ).
Zástupcovia spoločnosti Dalkia považujú rozhodnutie zastupiteľstva za odďaľovanie problému. "Kežmarok stratí minimálne pol roka, za ten čas sa už mohla situácia v tepelnom hospodárstve posunúť ďalej. Ale chápeme, že takéto rozhodnutie si vynútil tlak verejnosti," uviedol obchodný riaditeľ Dalkie pre východné Slovensko Ľuboš Kertész.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš