poslancov, po voľbách obsadia 40 kresiel z 62-členného zastupiteľského zboru.
„Voliči pochopili zmysel tejto koalície a dali jej šancu," konštatoval krajský predseda Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie Jozef Polačko. Ten bol nominovaný SDKÚ na post župana, avšak stiahol svoju nomináciu a spoločným kandidátom pravicovej koalície sa tak stal zástupca Kresťanskodemokratického hnutia Dušan Hruška. Svoj krok J. Polačko neľutuje: „Porovnajte si volebný výsledok teraz a spred štyroch rokov. Som rád, že to dopadlo dobre. A v prospech Dušana Hrušku sa mi vzdávalo o to ľahšie, že ho poznám 20 rokov a viem, že je to dobrý kandidát."
Vo voľbách získala SDKÚ 21, KDH 17 a DS 2 poslancov. Polačko však takéto delenie odmieta. „Máme 40 poslancov. Nerád by som bol, keby tento víťazný politický klub dopadol tak, ako víťazný klub minulých volieb. Preto budem ešte veľmi dlho hovoriť, že máme 40 poslancov. Až do doby, kedy začnú pred ďalšími voľbami rokovania o prípadnej ďalšej spolupráci," zdôraznil krajský šéf SDKÚ.
S výsledkom volieb je spokojný aj Stanislav Kahanec, poslanec NR SR a okresný šéf KDH. „Uspeli sme preto, že sme vytvorili jednotnú, spoločnú a dobrú koalíciu a mali sme dobrého kandidáta na predsedu Prešovského samosprávneho kraja," komentoval výsledok volieb, pričom ocenil to, že všetci koaliční partneri sa poučili z minulých chýb a vrhli svoju energiu v prospech koalície.
„Sme najmenšou politickou stranou, ale programovo významnou," poznamenal Jozef Kužma z Demokratickej strany. „Nebola to koalícia z rozumu, ale koalícia programovo blízkych subjektov." Podľa Kužmu bola vyhraná prvá bitka, ale koaličných partnerov ešte čaká druhé kolo županských volieb a o rok komunálne voľby. Jeho víziou je hegemónia týchto subjektov od europarlamentu, cez národnú radu, samosprávny kraj až po mesto Prešov.
Kým jedni sa tešili, iní smútili. Najväčší neúspech zaznamenala koalícia Ľudovej strany - Hnutia za demokratické Slovensko s komunistami, zelenými, Zjednotenou a Pravou Slovenskou národnou stranou a Ľavicovým blokom. Jej kandidát Ján Dobrovič z ĽS-HZDS neprešiel do druhého kola volieb predsedu a koalícia nezískala v celom kraji ani jediného poslanca. Ján Dobrovič poďakoval voličom za účasť v regionálnych voľbách a hlasy, ktoré mu dali. Samotné výsledky zatiaľ nekomentoval s odôvodnením, že v týchto dňoch zasadajú politické orgány ĽS-HZDS. „Vo štvrtok bude tlačová beseda," dodal J. Dobrovič, ktorý sa má tejto tlačovky zúčastniť.
Reakciu strany Smer - sociálna demokracia sa nám získať nepodarilo. Faktom ostáva, že svoj cieľ nesplnili. Krajský šéf Stanislav Kubánek pred voľbami hovoril o tom, že koalícia okolo strany Smer-SD by mala hrať v budúcom regionálnom parlamente rozhodujúcu úlohu. Smer-SD išiel v spoločnej koalícii s HZD a SNS. V prípade volieb župana boli úspešní, ich kandidát - nestraník Peter Chudík vyhral prvé kolo. V prípade poslancov získala koalícia len 9 kresiel, pričom v najväčšom obvode Prešov žiadne. Samotná strana Smer-SD bude mať v krajskom parlamente siedmich zástupcov (v prvých voľbách mala 9). Najlepšie výsledky v rámci Smeru dosiahli poväčšine bývalí členovia Strany demokratickej ľavice. Do zastupiteľstva sa prebojovali aj nezávislí Benč a Gondek, ktorí boli krátko pred voľbami zo Smeru vylúčení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš