celkového počtu 792 oprávnených voličov, čo predstavuje rekordnú 48-percentnú účasť. Túto hranicu neprekonala ani jedna spišská obec či mesto. Naopak, označenie obce s najnižšou volebnou účasťou si vyslúžil Hnilec, kde sa k voľbám unúvalo len 8% voličov, presne 30 z 366 zaregistrovaných voličov. Jedine táto obec skončila pod 10-percentnou hranicou, všetky ostatné sa vyšvihli vyššie, aj keď nie o veľa, napr. Harichovce s 11%.
Mnohí obyvatelia miest namiesto volebných miestností navštívili radšej supermarkety, kde bolo v sobotu rušnejšie než počas iných víkendov. Čísla o volebnej účasti sú pomerne nízke - v Spišských Vlachoch volilo 13% voličov, v Spišskej Novej Vsi 15%, akurát v Krompachoch zaznamenali okrúhlych 20%. Na vidieku bol o regionálne voľby evidentne vyšší záujem. Hneď po rekordérskej Žehre nasleduje Teplička nad Hornádom s 30%-nou účasťou voličov, len o jedno percento menej dosiahli v Bystranoch, Olšavke a Poráči.
V týchto voľbách sa značne zmobilizovala rómska komunita, čo je vidieť na účasti v obciach s jej početným zastúpením. Kandidovali dvaja rómski kandidáti - nezávislý Peter Pollák a bystriansky starosta František Žiga. Suverénne najviac hlasov získali v Bystranoch, Markušovciach, Žehre, darilo sa im aj v Rudňanoch, Smižanoch a Spišských Tomášovciach. P. Pollák vďaka zisku 1757 hlasov skončil na 8. mieste v rámci okresu a stal sa náhradníkom. Nechal za sebou v tesnom závese skúsených politikov ako je novoveský exprimátor Karol Mitrík, bývalý parlamentný poslanec Ján Volný či terajší viceprimátor Spišskej Novej Vsi Pavel Kuchárek. Starosta Bystrian získal 756 hlasov a do zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja sa nedostal. Podobne ako starosta Hrabušíc Štefan Labuda, ktorý vo svojej obci získal drvivú väčšinu hlasov - 256 z 335 - no na poslanecké miesto to nestačilo.
(top)
V najväčšej obci na Slovensku volilo iba 15 percent
Nízku účasť voličov zaznamenali aj v najmenšej obci v Gelnickom okrese, v Úhornej. V obci pamätajú časy, kedy k volebným urnám prišlo až 80 percent voličov. No tie sú už dávno preč. Podľa slov starostu obce Romana Königa zo 121 zapísaných oprávnených voličov si občiansku povinnosť prišlo splniť iba 22. Dôvody nízkej účasti však starosta Úhornej nevidí iba v nepriaznivom sobotňajšom počasí, ale najmä v tom, že väčšina ľudí nevie, čo je to samosprávny kraj. „V obci žijú väčšinou starší ľudia. Keď sa povie samosprávny kraj alebo VÚC, máloktorí vedia, čo to je. Na druhej strane ľudia prestali veriť politikom a ich sľubom. Aj to sa podpísalo pod účasť vo voľbách," uviedol R. König.
Prakovčania, obyvatelia strediskovej obce v Hnileckej doline, v sobotu volili pri dvoch volebných komisiách. Z 2653 zapísaných k urnám prišlo 534, teda niečo vyše dvadsiatich percent oprávnených voličov. Zdá sa, že mladých regionálna politika nezaujíma, keďže voliť prišli najmä voliči zo staršej a strednej generácie.
V Smižanoch, v najväčšej obci na Slovensku, odvolilo iba 862 z 5754 oprávnených voličov, čo predstavuje takmer 15 percent. Ako nás informovala pracovníčka obecného úradu zodpovedná za voľby Mgr. Ľubica Frankovičová, obyvatelia Smižian vo voľbe poslancov jednoznačne podporili svojho rodáka Michala Bartoša. Ten skončil v rámci celého Spišskonovoveského okresu na štvrtom mieste s počtom hlasov 2051, pričom v rodných Smižanoch získal 264 hlasov a jednoznačne zvíťazil. Na druhom mieste v Smižanoch skončil rómsky kandidát na poslanca Peter Pollák. Zaujímavosťou je, že v treťom volebnom smižianskom okrsku odvolilo 250 voličov, pričom 45 hlasov bolo neplatných. Zvyšných 205 platných voličov odovzdali svoj hlas práve P. Pollákovi. Podľa Ľ. Frankovičovej práve v treťom z celkového počtu piatich volebných obvodov zaznamenali v Smižanoch aj najvyššiu účasť voličov.
Viac o voľbách na strane 5
(šim)
Autor: Cemjata/Prešov (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš