je žiadnym tajomstvom, že hľadanie práce je pre nich traumou. Od zamestnávateľov už veľakrát počuli "nie" a to bez ohľadu na vzdelanie a praktické skúsenosti. "Mám stredoškolské ekonomické vzdelanie a nemôžem si nájsť prácu. Prijala by som už čokoľvek, ale vždy sa stretávam s odmietaním. Akoby všetko končilo pri dátume narodenia," posťažovala sa nám päťdesiatnička Agáta. Podobnú skúsenosť mala aj mladá mamička Silvia. Len čo sa prezentovala, ako matka troch detí, neuspela, hoci má vysokoškolské vzdelanie. Uvažuje o možnosti podnikať, ale oveľa radšej by pracovala v menšej firme, kde by pracovné tempo aj starostlivosť o rodinu zvládla. "Pracoval som 35 rokov a teraz som už päť bez práce. Absolvoval som aj niekoľko rekvalifikačných kurzov, ale nepomohlo mi to. Myslím si, že dôvodom je môj vek, " rozhovoril sa Marián. Do odchodu do dôchodku mu ešte chýbajú štyri roky. Tie by chcel prežiť ako pracujúci človek.
Vari najhoršie sú na tom telesne a mentálne postihnutí. "Nie všetci sú schopní vzdelávať sa po skončení základnej školy. Musia sa však nejako žiť, niečo robiť. Ich rodiny tu nebudú večne, aby sa o nich starali," povedala nám v tej súvislosti predsedníčka prešovského Občianskeho združenia Barlička Anna Kvokačková (na snímke). Vari aj preto tento rok hľadali zdroje a zriadili pri Centre radosti, ktoré prevádzkujú chránenú dielňu so štandardnými podmienkami pre telesne postihnutých. V súčasnosti tam pracuje päť ľudí. "Všetko stojí a padá na peniazoch a my ako neziskovka by sme si bez pomoci úradu práce neporadili. Môžem povedať, že doslova riešia náš existenčný problém. Aj teraz chceme zareagovať na výzvu a požiadať o príspevok na vytvorenie jedného pracovného miesta v chránenej dielni. Verím, že stihneme podať žiadosť a uspejeme," dodala.
Keď sme sa zaujímali, čo v chránenej dielni vyrábajú, dozvedeli sme sa, že ide najmä o dekoratívne a darčekové predmety. Vyšívajú pohľadnice, maľujú na sklo, keramiku, hodváb, vyrábajú vankúšiky a podobne. Na konte už majú od rôznych firiem aj objednávky, keďže ich ručná práca je vysoko hodnotená. Svoje výrobky plánujú predávať aj na prešovských vianočných trhoch. "Títo ľudia majú rôzne postihnutie, väčšina je na vozíkoch, ale vyznačujú sa veľkou trpezlivosťou. Jednu pohľadnicu vyšívajú celý deň, ale budú na tom pracovať dovtedy, kým ju samostatne nedokončia. Je to aj istý druh terapie, cibria si jemnú motoriku," dodala A. Kvokačková na potvrdenie faktu, že pre postihnutých ľudí nič nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš