hospodárstve mesta.
Podľa materiálu, ktorý vypracoval riaditeľ spoločnosti Sabyt Róbert Jurášek prudké zvyšovanie cien zemného plynu spôsobuje vysoké zvyšovanie nákladov na vykurovanie. "Jednou z možností, ako zmierniť dopady na zvyšovanie cien tepla je využívanie lacnejších zdrojov tepla," tvrdil R. Jurášek. Na mysli mal spaľovanie biomasy. "V konkrétnych podmienkach mesta ide o drevnú štiepku. Je možné spaľovať aj ihličie a iný odpad z mestských lesov. Z 1200 hektárov by mohli mestské lesy poskytnúť okolo 500 ton štiepky ročne. Jeden kotol by mal byť inštalovaný v lokalite Pod Švabľovkou," povedal. Na výrobu tepla za jeden rok je potrebných okolo 1800 až 2250 ton štiepky.
V súčasnosti prebieha na základe výzvy prihlasovanie dodávateľov technológií na spaľovanie biomasy. Víťaz výberového konanie zabezpečí vypracovanie projektovej dokumentácie a bude nasledovať vydanie stavebného povolenia. To je nevyhnutným podkladom pre predloženie žiadosti o grant z eurofondov. Ako dodal, na zrealizovanie tohto investičného zámeru chcú žiadať prostredníctvom mesta. To môže získať až 95% z objemu prostriedkov na plánovanú investíciu, obchodná organizácia iba do výšky 60 %. "Potrebujeme dotačné prostriedky, využívanie biomasy je zložité, zatiaľ nie je dostatočne prispôsobená legislatíva v tom zmysle, aby nebolo možné odpájanie sa bytov od centrálnej kotolne," skonštatoval riaditeľ Sabytu. Predpokladané náklady na zabezpečenie investície sú vo výške 12,3 mil. korún.
V rozprave sa rozprúdila zdĺhavá diskusia. Názory poslancov na túto problematiku boli rôzne. Poslanec Ján Fekiač z poslaneckého klubu (KDH, SDKÚ, DS) uviedol: "Robím v tejto oblasti a viem, že je to vysoko perspektívna činnosť." Jeho kolega z toho istého poslaneckého klubu Ondrej Ungvarský si myslí, že "prístupová cesta ku kotolni Pod Švabľovkou nezvládne nápor nákladných áut privážajúcich také množstvo štiepky."
Vedúci odboru výstavby Jozef Majtner na to uviedol, že je už známy víťaz súťaže na výstavbu spomínanej cesty. "Trval som však na geologickom prieskume. S dodávateľom stavby sa máme stretnúť o dva týždne," oznámil poslancom J. Majtner. Štefan Roháľ (KDH, SDKÚ, DS) povedal: "Je to veľká investícia, tieto veci nikto neprezentoval, ľudia sa odpájajú z dôvodu vysokej ceny. Bolo by zaujímavé vedieť, koľkí sa odpojili a koľko tým ušetrili." Na túto otázku mu odpovedal R. Jurášek: "Nemám aktuálny prehľad za posledný mesiac, ale za posledné tri roky sa v meste odpojilo 12 percent bytov. Tento trend začína klesať, pretože sa ceny plynu pre maloodberateľov a veľkoodberateľov začínajú vyrovnávať tak, ako je to v zahraničí. Tým sa odpájanie skončí," zdôraznil.
Na záver rozpravy k tomuto bodu primátor mesta Peter Molčan uviedol: "Všetko je podmienené získaním financií z eurofondov. A v súvislosti s cestnou komunikáciou je potrebné vyriešiť aj geologický prieskum."
Poslanci schválili predložený investičný zámer a uložili výkonnej komisii zrealizovať zabezpečenie tohto zámeru za predpokladu získania dotácie, výstavby spomínanej cestnej komunikácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš