Korzár logo Korzár Spiš

Psychiatria už nie je pre lekárov strašiakom

Levoča - Psychiatria je odbor, ktorý veľmi neláka mladých lekárov. Toto tvrdenie sa tradovalo dlhé roky. Primár psychiatrického oddelenia vo

Všeobecnej nemocnici s poliklinikou v Levoči, a.s., MUDr. Jiří Bezecný však tvrdí, že súčasnosti je situácia iná. Na oddelení a v jednotlivých ambulanciách v regióne podľa jeho slov pracuje potrebný počet odborníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Pred dvadsiatimi rokmi, keď som nastúpil na toto oddelenie, pracovali tu spolu s primárkou piati lekári. Na psychiatrickom oddelení bolo vtedy 120 lôžok," spomína. Situácia sa však rokmi menila pozitívnym smerom "Na príčine je medializácia tohto odboru a zmeny na trhu práce," domnieva sa J. Bezecný. Podľa štatistiky v roku 1996 na levočskom oddelení, kde bolo 127 lôžok pracovalo 5 lekárov. Od roku 1999 sa personálna situácia začala zlepšovať. V roku 2 000 klesol počet lôžok na 94 a tento stav trvá dodnes. Počet lekárov však stúpol na vyše sedem.

SkryťVypnúť reklamu

Kritická situácia vládla na levočskej psychiatrii napriek spomínanému pozitívnemu zvratu vlani. "Niektoré kolegyne odišli na materskú dovolenku. Bol to síce ťažký rok, určite však neklesla úroveň lekárskych služieb. Riešili sme to tak, že sme mali častejšie služby. Veľmi nám vtedy pomohli aj kolegovia z privátnej sféry," popisuje primár psychiatrického oddelenia. Ako ďalej dodáva, ideálny stav podľa celoslovenského priemeru je, keď na desať pacientov pripadá jeden lekár.

Dnes pracuje na psychiatrickom oddelení v Levoči 9 lekárov, osem z nich získalo špecializáciu v odbore a dvaja sú v príprave na atestáciu. Ich priemerný vek je 30 rokov. Čo sa týka ambulancií v regióne, deviati lekári sú odchovancami levočského oddelenia. Jedným z nich je aj 32-ročný MUDr. Ladislav Lauko, ktorý pracuje v psychiatrickej ambulancii v Krompachoch. Na otázku prečo si vybral práve tento odbor hovorí: "Pre psychiatriu som sa rozhodol v treťom ročníku na vysokej škole. Lákal ma tento odbor, pretože je veľmi záhadný. Okrem toho veľmi rád som študoval práce hlbinných psychológov z minulosti, veľmi ma zaujali," povedal. V krompašskej ambulancii lieči hlavne pacientov s úzkostnými a depresívnymi stavmi. Ide až 50 percent. Podľa slov L. Lauka väčšina pacientov a taktiež aj laická verejnosť ešte stále vníma psychiatrické ochorenia ako čosi zahanbujúce. "Bohužiaľ, pacient ľahšie príjme správu od lekára, napríklad že má choré obličky ako to, že má chorú dušu," popisuje krompašský psychiater smutnú realitu.

SkryťVypnúť reklamu

Psychiatrické oddelenie v Levoči poskytuje ústavnú starostlivosť pre okresy Levoča, Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves a Gelnica. Ročne tu hospitalizujú 1 500 až 1 700 pacientov.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 266
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 357
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 172
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 208
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 851
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 342
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 549
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 194
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu