sídiel Slovenska. Jej predseda, vysokotatranský primátor Ján Mokoš, uviedol: „Text obcami schválenej Deklarácie sme odoslali predsedovi vlády, ministrovi financií a predsedovi ZMOSu. Po voľbách do samosprávnych krajov ešte jej text pošleme predsedom Banskobystrického, Prešovského, Košického, Trenčianskeho a Žilinského sanosprávneho kraja. V nich sa totiž nachádzajú obce a mestá, ktoré spĺňajú podmienky stanov našej asociácie."
Obcí a miest s nadmorskou výškou nad 600 metrov je na Slovensku 241. Ich základné problémy, skryté v pojme „obtiažnosť života", dešifruje Ján Mokoš takto: „Dlhé vykurovacie obdobie, podľa klimatických pomerov aj desať mesiacov. Zvýšené nároky na údržbu ciest, ktoré sú obyčajne v ťažkom teréne. Veľké územie s rozptýleným osídlením. Limitujúce až brzdiace pôsobenie legislatívy, pričom cestovný ruch zostáva obyčajne jedinou ekonomickou šancou. Toto všetko bez akýchkoľvek zohľadnení."
Dlho vyzerali dotácie v budúcoročnom štátnom rozpočte pre horské obce nádejne, no zásahom štátnych úradníkov sa z návrhu rozpočtu stratili. Obce teda chcú razantnejšie upozorniť na to, že nemôžu zostať na okraji záujmu. Krokom k lepšej pozícii bude aj prijatie štatútu horského sídla. Zámer tohto dokumentu bude dopracovaný na stretnutí pracovnej skupiny v Banskej Bystrici 30. novembra. Potom sa ujmú tvorby štatútu odborníci z tamojšej UMB spolu s ľuďmi z praxe, aby mohol byť dokument prezentovaný na valnom zhromaždení Asociácie horských sídiel Slovenska začiatkom budúceho roka.
Asociácia horských sídiel Slovenska pripravuje aj projekt prieskumu potenciálu zamestnanosti v odvetví cestovného ruchu v horských sídlach ruchu a viaceré projekty v oblasti zvyšovania kvality života obyvateľov horských sídiel v intenciách trvalo udržateľného rozvoja.
Autor: arg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš