doručený do schránky), nezabudnite si so sebou zobrať občiansky preukaz, resp. cestovný pas. Na voľbách sa môžu zúčastniť všetci obyvatelia mesta, mestskej časti alebo obce, ktorí tam majú trvalý pobyt a najneskôr v sobotu 26. novembra oslávili 18. narodeniny.
Po preukázaní totožnosti dostane každý volič od členov okrskovej volebnej komisie prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce, mesta, resp. mestskej časti a dva hlasovacie lístky - jeden pre voľby do zastupiteľstva samosprávneho kraja a druhý pre voľby predsedu samosprávneho kraja. Ak by ste náhodou dostali len jeden z nich, je potrebné na túto skutočnosť upozorniť volebnú komisiu a tá sa už postará o nápravu. S hlasovacími lístkami potom volič vstúpi do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov, teda za plentu. Na hlasovacom lístku pre voľby predsedu môžete zakrúžkovať poradové číslo JEDINÉHO kandidáta. Každý inak označený hlasovací lístok sa bude považovať za neplatný, resp. ak nezakrúžkujete nikoho, nebude sa z pochopiteľných príčin brať do úvahy.
Na hlasovacom lístku pre voľby poslancov zastupiteľstva môžete zakrúžkovať maximálne toľko čísel, koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených. Teda, ak napríklad v obvode Košice I sa volí 5 poslancov, za platné hlasovanie sa považuje hlasovací lístok, na ktorom bude zakrúžkovaných jeden až päť poslancov. Ak nezakrúžkujete ani jedno číslo, hlasovanie je síce platné, ale v podstate zbytočné. Počet poslancov, ktorí sa volia v konkrétnom volebnom obvode, je uvedený na hlasovacom lístku.
V priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov potom vložíte do obálky jeden hlasovací lístok pre voľby predsedu samosprávneho kraja a jeden hlasovací lístok pre voľby do zastupiteľstva. Hlasujete tak, že po opustení priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov vložíte obálku do volebnej schránky. Voličovi, ktorý sa neodobral do tohto priestoru, komisia hlasovanie neumožní. Ak si náhodou ešte pred vhodením hlasovacích lístkov, či už pri voľbách predsedu KSK alebo zastupiteľstva rozmyslíte vašu voľbu, resp. ste na ňom niečo pokazili, môžete si od volebnej komisie vypýtať nový hlasovací lístok. Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov iného voliča. Nesmie to však byť člen okrskovej volebnej komisie. Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš