Prešove. Obidve si vybrali odbor scénická kostýmová tvorba.
"Dokážeme navrhnúť a spracovať výtvarné scénické projekty," povedali nám pri kreslení návrhu šiat. Ich zručnosť a nápaditosť sme mohli vidieť aj v praxi.
V učebni sme našli skutočne zaujímavé modely. "Ten pánsky je z obdobia renesancie a takéto dámske šaty nosievali ženy v období gotiky," prezradili nám ukazujúc na figuríny.
Zhruba tristo študentov tejto školy sa svojou šikovnosťou a zručnosťou prezentovalo na Dňoch otvorených dverí. "Je to ukážka učebných a študijných odborov v škole," povedal nám pedagóg Peter Mikolaj. "Z odborov vymenujem aspoň niektoré - umelecký stolár, rezbár, keramik, propagačné výtvarníctvo, kostýmová tvorba a ďalšie. Najväčší záujem je o odbor grafická úprava tlačív a propagačné výtvarníctvo."
Študenta Matúša Horníka z Prešova sme zastihli so spolužiakmi pri hrnčiarskom kruhu. Výtvor, nad ktorým sa spoločne trápili, vážil podľa Matúša okolo 25 kíl. "Je to praveká nádoba, vyrobená z hrnčiarskej hliny," dodal na vysvetlenie. "Pôvodne som chcel študovať na propagačnom odbore. Keďže naň ma neprijali, vybral som si odbor umelecký keramik. Toto ma skutočne baví a už by som nemenil," povedal.
Chceli sme vedieť, či sa študenti mienia tomu povolaniu venovať aj po skončení štúdia. "Na Slovensku sa to nedá, sú s tým veľké výdavky a asi by sme sa neuživili," myslí si Matúš.
Pri maliarskom stojane sme zastihli druháka, Prešovčana Martina Schlossera. Z jeho plátna vidieť, že je talentovaný. Druhý rok študuje scénickú reprodukovanú maľbu. "Maľujem od škôlky, je mi v podstate jedno čo. Stačí mi predloha," povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš