účastníkmi sú aj špecialisti z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied a ďalší odborníci z okolitých hvedzární.
"Ich úlohou bude zistiť, ako prebiehajú zmeny na premenných hviezdach, ktoré nemajú svoju konštantnú hmotnosť. Zisťujeme, aké sú veľké, horúce, aké procesy na nich prebiehajú, čo sú zásadné poznatky pre ďalší fyzikálny výskum. Jednoduchým spôsobom sa tak dá získať cenný vedecký výsledok. Zhodnotia tiež výsledky vlastných výskumov za posledný rok," povedal nám za organizátorov z Podduklianskeho osvetového strediska (POS) vo Svidníku astronóm Daniel Baluďanský (na snímke). Hoci je na Slovensku 20 takýchto inštitúcií, na pozorovania hviezd sú vhodné len štyri a jednou z nich je práve roztocká hvezdáreň.
Trojdňový seminár a pozorovania sa konajú krátko po oficiálnom odovzdaní objektu do užívania. Vyše roka totiž na exteriéri aj interiéri hvezdárne v správe POS prebiehala rekonštrukcia. Podľa riaditeľky Márie Pajzinkovej stála obnova 12 miliónov korún z rozpočtu zriaďovateľa, teda Prešovského samosprávneho kraja.
Mimochodom, objekt hvezdárne bol postavený v roku 1928 a kedysi slúžil colníkom. Okrem murovaných základov bol celý z dreva a stavitelia použili podobnú techniku, akú majú stavby drevených chrámov pod Duklou. Bez jediného klinca. Teraz sa však všetko zmenilo.
"Okrem základov a 30 percent pôvodného dreveného plášťa sa vymenilo takmer všetko. Je tu nová strecha, podlahy a zmenený je aj celkový interiér. Vznikli tak útulné izby s kapacitou 34 miest, čo ešte dokážeme rozšíriť na rovnú štyridsiatku," konkretizovala zmeny Mária Pajzinková. Dodala, že bude slúžiť predovšetkým na pozorovacie účely, ale aj pre širokú verejnosť.
Problémom však ostala prístupová cesta. Tá je už veľa rokov v nevyhovujúcom stave a jej opravu by si dedinčania zaslúžili nielen kvôli hvezdárni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš