to bez ohľadu na ich vzdelanie. Potvrdilo nám to aj 23 žien, ktoré sa momentálne vzdelávajú v rekvalifikačnom kurze zameranom na podvojné účtovníctvo a prácu s počítačom.
"Mať dieťa, to je akoby ste mali nákazlivú chorobu. Aspoň tak sa správajú zamestnávatelia. Aj keď mám vysokoškolské vzdelanie, keď som sa uchádzala o prácu, môj inžiniersky titul mi bol nanič, len čo som spomenula, že mám tri deti," rozhovorila sa o probléme Silvia Pirošková. Do kurzu sa prihlásila preto, lebo manžel začal podnikať a keďže si nemôže nájsť prácu rozhodla sa, že mu bude pomáhať a viesť účtovníctvo. "Vnímam to ako isté východisko, veď musíme vychovať deti," dodala Silvia. Dlhodobo nezamestnaná Tatiana Tóthová je už v zrelom veku. Prácu si márne hľadá od roku 2002."Pracovala som ako účtovníčka, ale v podvojnom je pre mňa veľa nových informácií. Zorientujem sa, naštudujem nové veci a pokúsim sa založiť si živnosť. Viem, že aj keď dostanem príspevok z úradu práce na samopodnikanie, začiatok bude náročný," zdôverila sa nám. Už teraz si zisťuje podmienky a skúma, či by si vedela nájsť klientov. Ľudmila Múdra zatiaľ nemá plány, ako vedomosti z kurzu využije. Vraj sa rozhodne až na základe výsledkov, ktoré dosiahne.
Na našu otázku či im referentky na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny v Prešove poskytujú dostatok informácií a či ich aj prostredníctvom kurzov nasmerujú na presmerovanie kvalifikácie, medzi ženami to len zašumelo. Z lavíc sa ozývali hlasy s rôznymi reakciami. Viaceré nemali dobrú skúsenosť. "Čo si nevybeháte a nezistíte sama, na úrade sa to nedozviete. Niekedy si pripadám ako poštár, keď chodím od kancelárie do kancelárie. Stalo sa napríklad, že jednu klientku zaradili do toho istého kurzu dvakrát. Jeden deň získala certifikát a na druhý deň ju zaradili do toho istého kurzu. Iným nedajú šancu ani po dvoch rokoch, hoci o to pravidelne žiadajú," mieni pani Jana. "Moja poradkyňa sa ma opýtala, ako je možné, že si so svojou vizážou neviem nájsť prácu. To bolo asi všetko. Pritom, som vo veku, keď ma odmietali, aj keď som chcela robiť len upratovačku," pripojila sa Alena.
Lektorky Jany Kozmovej sme sa opýtali, či podľa jej názoru môžu absolventky kurzu podnikať s príspevkom na samopodnikanie, o ktorý sa môžu uchádzať cez úrad práce. "S podvojným účtovníctvom sa to dá. Potrebujú k tomu počítač s programom a zariadenie kancelárie. Najlepšie je, ak to na začiatok môžu robiť doma, lebo inak musia počítať s nákladmi na prenájom a energie. Myslím si, že s týmto príspevkom sa účtovníctvo dá robiť," reagovala J. Kozmová. Dodala však, že v tejto oblasti je úspešnosť absolventiek kurzu slušná. Z predchádzajúceho kurzu, ktorý som viedla sa minimálne tretina žien zamestnala a tretina začala podnikať.
V nasledujúcom roku však začne platiť legislatívna úprava, podľa ktorej si nezamestnaní budú musieť polovicu nákladov na kurz platiť a v prípade, že sa do troch mesiacov zamestnajú, úrady práce im sumu vrátia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš