žijúcej hydiny v kraji nezaznamenali. Žiadna zo stovky odobratých vzoriek nepotvrdila výskyt vtáčej chrípky.
Po utorkovom zasadnutí Krajského monitorovacieho centra pre sledovanie exponovaných oblastí s potenciálnym výskytom vtáčej chrípky o tom informoval jeho vedúci a zároveň riaditeľ Krajskej veterinárnej a potravinovej správy v Košiciach docent Peter Juriš. "Vírus pseudomoru hydiny nerekombinuje a nie je patogénny pre človeka," zdôraznil v tejto súvislosti. Kompetentní však prijali opatrenia na zabezpečenie povinnej vakcinácie holubov proti tomuto ochoreniu.
Na margo vtáčej chrípky, odborne zvanej aviárna influenza, alebo klasický mor hydiny Juriš potvrdil, že všetkých zhruba 100 vzoriek, ktoré z Košického kraja zaslali na vyšetrenie do Štátneho veterinárneho ústavu vo Zvolene, bolo negatívnych. "Už vzhľadom na ich počet možno konštatovať, že nerobíme formálny, ale aktívny plošný monitoring," uviedol Juriš. Samotní občania podali asi dvadsiatku podnetov z celého kraja.
V rámci odporúčaných opatrení bolo v kraji proti chrípke zaočkovaných približne 90 percent úradných veterinárnych lekárov. Vakcinovaní boli aj chovatelia v exponovaných okresoch Michalovce, Sobrance a Trebišov. Resty však majú v oblasti Rožňavy. Regionálny hygienik má zabezpečiť virostatiká Tamiflu, Zanamivir alebo iné, ktoré zastavujú množenie vírusov v ľudskom organizme.
Členovia centra spresnili súpisy počtov vodnej a hrabavej hydiny a iného vtáctva v kraji a postupy pri monitorovaní vtáčej chrípky. Pri veterinárnych problémoch s chovom hydiny žiadajú chovateľov, aby sa kontaktovali s regionálnymi veterinárnymi a potravinovými správami. Ak pôjde o úhyn viac ako piatich kusov voľne žijúcich vtákov, treba informovať Monitorovacie centrum cez Koordinačné stredisko Integrovaného záchranného systému v Košiciach na číslach 6001 435 alebo 633 60 52.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš