miest a obcí Slovenský raj sa snaží o sprístupnenie tejto rokliny pre turistov. "Nejde o otvorenie nového turistického chodníka, ale o jeho obnovu po požiari. Vieme, že roklina Suchá Belá či Prielom Hornádu sú preťažené. Otvorením Kyseľa by došlo k rozptylu turistov a odľahčeniu roklín," vraví Vojtech Jeremiáš zo združenia. V roku 2007 uplynie storočnica od prvého prechodu celou roklinou. Chceli by ju opäť sprístupniť návštevníkom Slovenského raja pri tejto príležitosti. "Jednoznačne treba povedať, že od roku 1976, odkedy vyhorel Kyseľ, upadol aj cestovný ruch na Čingove. V posledných rokoch sa záujem turistov presúva na sever, na Podlesok," tvrdí V. Jemeriáš.
Podľa ochranárov nebude sprístupnenie rokliny jednoduchou záležitosťou. Neustále prebieha monitoring, ochranári nainštalovali na svahoch plachty na zachytávanie padajúcich skál. "Zodpovednosť pustiť turistov do tiesňavy, kde ešte stále padajú skaly zo svahov, si nezoberie na svoje plecia ani horská služba a ani záujmové združenie obcí," reagoval riaditeľ Správy národného parku Slovenský raj Dušan Bevilaqua. Informoval, že v súčasnosti sa robí projekt vyhodnocovania geodynamických javov v Slovenskom raji, ktorý okrem iného posúdi aj stabilitu svahov v Kyseli. "Treba otvorene povedať, že Kyseľ už nikdy nebude taký, aký si ho pamätáme. To krásne, čo tam bolo, už nie je," dodáva D. Bevilaqua.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš