hodine s hasičskou problematikou sme sa zúčastnili aj my. Hasička Milena Glosiková na nej učila žiakov z 5.A, ako majú postupovať v prípade nebezpečenstva požiaru počas vyučovania.
Najprv ich naučila, ako sa správne používa hasiaci prístroj. Dominik Valuš z Pečovskej tvrdil, že by hasiaci prístroj vedel použiť. „Vytiahnem také niečo ako ´šrubka´, stlačím páku a hasím oheň." Michal Čuba z tej istej obce nám povedal, žeby si veľmi rád vyskúšal hasenie týmto prístrojom. „Ešte som to nikdy nevyskúšal. Ja by som chcel byť požiarnikom, lebo oni robia dobré skutky," dodal. M. Glosiková deťom vysvetlila, čo znamená označenie únikový východ a biele svetlo s červeným pásikom na stenách chodby v škole. „Ak by sme videli svietiť toto svetlo, tak by sme rýchlo utekali von, pretože to znamená, že niekde v škole horí," odpovedali všetci svorne na otázku, na čo to spomínané svetlo slúži.
Deti si spolu s pani učiteľkou v hasičskej uniforme prešli únikové cesty, zašli do ohlasovne požiaru v škole a prezreli si evakuačné plány rozvešané na chodbe. Cestou späť do triedy požiadala pani hasička žiakov, aby si prezreli smer únikových ciest von zo školy. Nasledovala totiž evakuácia triedy. Hoci deti vybehli zo školy za pár sekúnd, utekali zlým smerom. Na otázku prečo, odpovedali: „Neprečítali sme si, kadiaľ máme ísť." Jeden z nich však zdôraznil: „Pani učiteľka, ale aj tak sme sa von dostali." M. Glosiková žiakom vysvetlila, že je veľmi dôležité riadiť sa prikázaným smerom únikových ciest. „Ak by celá škola utekala iba jedným smerom, nastala by panika. Podupali by ste sa a udusili, preto musí každý utekať svojou trasou." Na záver hodiny dostali od pani hasičky darčeky. Ako nám prezradili, na tie sa vždy veľmi tešia. „Páči sa mi to, že nás chodia učiť hasiči," povedal Dominik Rabatin z Hanigoviec.
Piataci zo ZŠ v Pečovskej Novej Vsi a z ďalších 19 vybraných ZŠ v kraji sú zapojení do výukového programu pilotného projektu Buď múdrejší ako oheň. V rámci neho sa hasiči a hasičky snažia zasvätiť piatakov do tajov hasičskej problematiky. Chcú ich naučiť najmä to, ako sa majú ochrániť pred požiarmi.
S nápadom pripraviť spomínaný projekt prišli hasiči z Prešovského kraja. Ich cieľom je vytvoriť základné puto medzi hasičmi, žiakmi a ich rodinami. „Ak sa nám to podarí, vychováme si uvedomelých mladých občanov a potencionálnych hasičov. Rozšírime u detí obzor informácií o tejto problematike. Najdôležitejšie je však to, že ich tým ochránime od možného nebezpečenstva, pretože deti budú vedieť, ako sa zachovať v daných situáciách," povedala pre Korzár hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Eva Roháriková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš