Prešove. To je síce označované za bezdrogovú zónu, ale ako zdôraznil tamojší vychovávateľ Miroslav Kozárik, nič neponechávajú na náhodu. Keďže väzni chodia do práce, dostávajú z domu balíky a istý čas sa pohybujú aj vonku, prítomnosť tvrdých drog pravidelne kontrolujú špeciálne vycvičené psy.
"Už sa nám stalo, že sme ich našli. Platí však nulová tolerancia. Tresty sú prísne, napríklad okamžitý presun do uzavretej väznice, preto väčšina z nich radšej rešpektuje pravidlá," poznamenal M. Kozárik. Rovnako prísny zákaz platí aj pre pivo a alkohol.
Problém závislosti na nikotíne sa pokúšajú odbúrať výchovným programom. "V poslednom z nich z deviatich ľudí dvaja prestali fajčiť a jeden obmedzil fajčenie z 90 cigariet denne na 20," konkretizoval výsledky M. Kozárik. Sám fajčil 20 rokov. Už osem rokov sa však cigarety ani nedotkol.
Keď sa v rámci Európskeho týždňa proti drogám väzni z tohto programu zúčastnili diskusného fóra so študentmi prešovských škôl, otvorene hovorili o svojich skúsenostiach. "Dá sa s tým skoncovať. Motivovali ma najmä peniaze. Dnes fajčenie stojí veľa. Bol som živnostník a kupoval som si najdrahšie cigarety. Teraz by som si to nemohol dovoliť, hoci je pravda, že závislosť na nikotíne kompenzujem sladkosťami. Bez nikotínu som už štyri mesiace," povedal Rasťo z Popradu. Odpykáva si ročný trest za podvod. Od slobody ho delia ešte štyri mesiace.
S najsilnejšou závislosťou na nikotíne zápasil Róbert z Vranova nad Topľou. Fajčiť začal už ako 9-ročný a rokmi sa závislosť prehlbovala. Denne si z nekvalitného tabaku ušúľal a vyfajčil 90 až 100 cigariet. "Bol som na tom psychicky zle. Fajčil som jednu za druhou a stálo ma to dosť peňazí. Posielala mi ich rodina, lebo z vreckového by som na to nemal. Teraz som rád, že sa mi dennú dávku podarilo znížiť na 20 cigariet. Aj zdravotne sa cítim lepšie. Verím, že sa raz tabaku zbavím úplne, ale ešte si neverím," vravel o svojej skúsenosti Róbert.
Miro sa do väzenia dostal kvôli napomáhaniu k lúpeži. Do vypršania trestu mu už chýba len 65 dní. Mladému publiku preto radil: "Držte sa doma pri svojich mamách. Nerobte hlúposti. Za mrežami to nie je nič príjemné. Cena je vysoká." Aj jemu sa podarilo obmedziť fajčenie. Teraz mu jedna krabička stačí na celý týždeň a verí, že aj s tým prestane. Váži si prácu, ktorú má a tam je fajčenie zakázané. Aj to mu pomáha zbavovať sa zlozvyku. Keď sme sa ho opýtali na plány do budúcnosti, povedal nám, že ešte raz takú chybu nezopakuje. V práci sú s ním spokojní a z ušetrených peňazí teraz pomáha rodine. Má východisko. Šéf mu totiž sľúbil stále miesto, keď sa dostane na slobodu.
Z publika zaznela aj taká otázka, či by sa problém s fajčením nevyriešil, keby vo väzenskom bufete zakázali predaj cigariet. "Kto fajčí a je závislý, našiel by si spôsob, ako prísť k cigaretám. Chodíme do práce, rodina nás môže navštevovať... To by nemalo ten správny efekt," reagoval Rasťo.
Psychológ diagnostického strediska Ústavu pre výkon väzby František Vrábeľ v tej súvislosti poznamenal: "Mnohí z väzňov dlhodobo nemali prácu, žiadny cieľ. Režim v ústave im pomáha nadobudnúť pracovné návyky aj spôsob, ako zmysluplne využiť voľný čas." Dodal, že tresty, ktoré si odpykávajú, by mali zmeniť ich spôsob života v budúcnosti a to platí aj pre závislosti, ktorým podľahli v domácom prostredí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš