magistrát získal ešte začiatkom apríla z Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR výnimku na obmedzenie počtu "čiernych operencov", včera padli z korún stromov prvé hniezda.
„Začali sme so zhadzovaním hniezd a robí sa orezávanie suchých vetiev, ktoré ohrozujú chodcov. V letnom období ich nie je tak vidno, preto je to jednoduchšie robiť teraz v zime, keď sa odkryjú," zdôvodnil načasovanie prác Martin Magyar zo spoločnosti, ktorú magistrát povolal do boja s operencami. Podľa jeho slov však samotné preriedenie konárov a zhodenie hniezd na odplašenie havranov z parku stačiť nebude. „Bolo by dobré, keby mesto dalo vyčistiť park hlavne od halúzok. Ak budú mať havrany blízko dostatok materiálu na stavbu hniezd, postavia si ich znova," uviedol Magyar. A s tým, zdá sa, zákonom chránené operence problém nemajú. „Každé hniezdo, ktoré som doteraz zhodil, obsahovalo minimálne tridsať percent drôtov," dodal.
Podľa Magyara však nie je vylúčené, že havrany si po opustení parku nájdu „flek" v inej časti mesta. Na ich prípadnú zmenu pobytu je však mesto pripravené. „Ministerstvo opäť požiadame o celoročnú výnimku nielen vo vytypovaných lokalitách, ale na každom mieste, kde havran začne stavať hniezda," uviedol popradský primátor Anton Danko. Tú mestu MŽP SR pred časom odobrilo, po protestoch Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) však svoje rozhodnutie prehodnotilo. Zhadzovanie hniezd tak dostalo zelenú výlučne v parku pri železnici.
Spomínaná výnimka platí do polovice marca 2006, na boj s havranmi stanovilo MŽP SR popradskému magistrátu necelých sedem mesiacov v roku. Zhadzovať hniezda môže
iba od začiatku septembra do polovice marca.
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš