postŕhala strechy, na dlhé hodiny odrezala obyvateľov od ostatného sveta. Na také niečo sa nezabúda. Preto sa aj mesto angažovalo pri vytvorení pamätného miesta. To dnes sprístupnia pred Domom služieb v Starom Smokovci.
"Kalamita bola čímsi, čo vojde do histórie. Nezabudnem, aký som mala strach o svoje deti, ktoré sa mali v čase, keď už vietor silnel, vracať domov z výtvarnej. Našťastie, dali mi vedieť, že zostávajú v škole a sú v bezpečí," uviedla pani Mária z Vyšných Hágov. Podobné osudy prežívali takmer všetky tatranské rodiny. Ani dnes ešte spomienky úplne nevybledli, aj keď Tatry sú už úplne iné, ako "deň po". "Na Štrbskom Plese napríklad takmer ani nevidieť, ako kruto sa tu príroda 'pohrala'. Naopak, povedal by som, že je určite lepšie udržiavané okolie, vidieť starostlivú ruku. Nemám výhrady voči postupu, pracuje sa a výsledky sú," hovorí Tatranec Milan Štefánik.
Nie všetci obyvatelia sú však k spracovaniu kalamity tak tolerantní. "Pri procese čistenia intravilánov sa stretávame aj s nie veľmi priaznivou spoluprácou obyvateľstva. Vadí im hluk, sťažujú sa na prítomnosť mechanizmov, potom volajú mestskú políciu a tá vykazuje pracovné skupiny z priestoru," naznačil problémy riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Peter Líška. Ako dodal, zaráža ho, že keď sa obyvatelia Tatier cítili napríklad počas požiaru v ohrození, dokázali dobre spolupracovať. Akonáhle bezprostredné nebezpečie pominulo, súdržnosť a solidarita sa vytratili.
V pamäti však smutné chvíle spred roka zostali. Natrvalo ich bude pripomínať nové pamätné miesto, ktoré dnes o tretej popoludní Tatranci odhalia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš