Prišli o prácu, rodinu, peniaze a skončili na ulici. Svedectvá klientov resocializačného zariadenia Inštitútu Krista Veľkňaza v Žakovciach (okres Kežmarok) sa dotkli všetkých mladých ľudí v publiku.
Na pôdu Obvodného úradu v Prešove prišli s nimi diskutovať v rámci série podujatí Európskeho týždňa proti drogám. "Začal som fetovať, keď som mal 12 rokov. Mama na to prišla až o štyri roky, ale vtedy som už bol na učilišti, kde ma chlapci ešte podučili, ako to robiť lepšie. Začal som pracovať na stavbe, ale po troch rokoch sa u mňa prejavila prudká závislosť. Liečil som sa, mal som zdravotné problémy, ale ďalej som padal na dno. Bol som zúfalý. Dvakrát som sa pokúsil o samovraždu. Naposledy som maliarom na stavbe ukradol liter riedidla a vypil som ho. Lekári mi nedávali šancu a prežil som len vďaka priateľke," rozhovoril sa František. Prežil, ale "fet" ho stále lákal. Až tak, že si odsedel pol roka za trestnú činnosť a potom ho sociálny kurátor odviedol do Žakoviec. Tam žije už osem rokov. S fetovaním prestal, ale či nadobro, tým si stále nie je istý. Navštevuje rodinu, ale na definitívny návrat do života si ešte netrúfa.
Jozef pôvodne prišiel do Žakoviec na jeden mesiac a už je tam deväť rokov. Už v mladosti začal s alkoholom, potom ho kombinoval s tabletkami. Jeho cestu dole nezastavilo ani založenie rodiny. Manželka sa s ním rozviedla a jeho štyri deti vyrastali bez otca. "Šikmá" plocha ho dostala až do väzenia. Sedel 14 rokov. V Leopoldove, Ilave aj inde, ale s drogou sa nevedel rozlúčiť. Ani v "base", ani na slobode. Keďže je veriaci človek, veril že prostredie na fare a hlboká viera mu pomôžu zbaviť sa drog definitívne. Hovoril o silnom zážitku, ktorý pocítil v kaplnke v Litmanovej. Odvtedy sa pravidelne modlí ruženec a cíti, že mu to pomáha. "Teraz už dokážem pomáhať aj novým problémovým klientom. Tiež chodievam do jedného bratislavského centra. Viem, čo dokážu s človekom urobiť tvrdé drogy a je mi ľúto, keď vidím, že tomu svinstvu podľahli aj malé deti. Oni to ešte nevedia, ale ja viem, že s drogami sa vždy spája násilie a kriminalita. Cesta späť je neuveriteľne ťažká," povedal Jozef.
V Inštitúte Krista Veľkňaza v Žakovciach je v súčasnosti okolo 90 bezdomovcov. Sú medzi nimi jednoduchí ľudia, ale aj vysokoškoláci, dôstojníci, či telesne postihnutí klienti. Niečo však majú spoločné. Väčšina z nich bojuje so závislosťou na droge. "Časť z nich sa dostala na ulicu práve pre drogu. No u tých, ktorí žili na ulici bolo len otázkou času, kedy siahnu po droge. Akejkoľvek. Len, aby na chvíľu zabudli. Jedna tretina klientov k nám prichádza z väzníc," konkretizoval aktuálnu situáciu v spomínanom zariadení správca Pavol Vilček. Nových klientov sa nikdy nepýtajú, čo prežili predtým. Musia prejsť liečením a na faru prísť "čistí". Platia tu totiž tri základné pravidlá. Žiadna droga, tvrdá práca, žiadna trestná činnosť. Za porušenie pravidiel platí iný trest ako vo väzení. Klientovi dajú slobodu. Z fary musí odísť opäť na ulicu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš