nové "móresy". Spred úradných budov patriacich mestu nechal popradský magistrát odstrániť popolníky, sprísnili sa aj pravidelné kontroly mestskej polície na miestach, kde platí zákaz fajčenia.
"Dal som pokyn na odstránenie všetkých popolníkov, ktoré boli pri vchodoch do mestských úradných budov a dohodol som sa s náčelníkom mestskej polície, že sa kontroly fajčiarov na miestach, kde platí zákaz fajčenia sprísnia," uviedol primátor mesta Poprad Anton Danko.
Popolníky okamžite zmizli nielen zo schodov mestského úradu, ale aj obvodného úradu, keďže táto budova tiež patrí mestu.
Do boja proti fajčeniu povolal magistrát aj mestskú políciu. Tá má podľa novely možnosť trestať fajčiarov porušujúcich zákon blokovou pokutou. Podľa doteraz platných právnych predpisov mohli policajti vinníkov len upozorniť a poslať ich "pofajčiť" si niekde inde. "Od novembra budeme prísne kontrolovať dodržiavanie zákona a v prípade porušenia zákazu uložíme na mieste pokutu do výšky tisíc korún," popísal metódy boja s fajčiarmi náčelník mestskej polície Jaroslav Marušin. Tá sa v správnom konaní môže vyšplhať až na 10-tisíc korún.
Samotní fajčiari sa zákonom stanoveným obmedzeniam ani prísnejším kontrolám zo strany mestských policajtov nebránia, naopak mnohí z nich novinky v zákone uvítali. "Snažím sa nefajčiarov rešpektovať, ak som v ich spoločnosti, cigaretu si odopriem alebo si idem zafajčiť inam. Je všeobecne známe, že fajčenie škodí zdraviu a kto zákon nerešpektuje, mal by byť potrestaný," skonštatoval Popradčan Milan.
"Plne s tým súhlasím a ešte by som to sprísnila, napríklad čo sa týka reštaurácií. Rozdelenie na fajčiarsku a nefajčiarsku zónu je zväčša nedostatočné," uviedla príležitostná fajčiarka, ktorej sa novela dotkla aj osobne. Pracuje totiž v zdravotníckom zariadení, kde po cigaretke od novembra nesmie siahnuť už vôbec. "V každom prípade, takýto zákon mal platiť už dávno," dodala.
Nefajčiari síce prijatie novely zákona oceňujú, no v prognózach, či pravidelné kontroly polície pomôžu eliminovať fajčenie na verejných priestranstvách, sú opatrní. "Celá rodina sme nefajčiari. Myslím si, že kvôli ochrane zdravia by mali platiť určité obmedzenia. Je choré, ak si niekto zapáli v blízkosti dieťaťa a najmä, keď tak urobia jeho rodičia," je presvedčená predavačka Jana. "Netrúfam si však povedať, či kontroly a pokuty pomôžu," skonštatovala.
Kde je zakázané fajčiť
- v dopravných prostriedkoch, v čakárniach a prístreškoch na autobusových a vlakových zastávkach, na krytých nástupištiach a v uzavretých verejných priestoroch určených pre cestujúcich, na otvorených nástupištiach v okruhu 4 metrov od vymedzenej plochy nástupíšť
- v zdravotníckych zariadeniach
- v školách a internátoch
- na detských ihriskách
- v zariadeniach sociálnych služieb okrem fajčiarní vyhradených pre zamestnancov,
- v kultúrnych zariadeniach a v uzavretých športových zariadeniach okrem fajčiarní,
- vo verejne prístupných priestoroch úradných budov a zariadení, obchodov, divadiel, kín, výstavísk, múzeí a galérií,
- v zariadeniach spoločného stravovania, okrem tých, ktoré majú oddelenú časť pre fajčiarov,
- v cukrárniach a v zariadeniach verejného stravovania,
- v priestoroch, v ktorých sú mladiství vo väzbe alebo v ktorých vykonávajú trest odňatia slobody
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš