miešaní nápojov. Mnohí skúsenejší sa nerozpakovali. Potlačili trému a reagovali na povzbudzovanie publika tým, že pri miešaní drinkov žonglovali s fľašami aj šejkrami. Jednoducho, šou. "Miešala som nápoj La Piňa de fina (krehký tenký ananás) bez alkoholu. Druhý, La noche de la proche (noc plná výčitky) bol s hruškovicou a ďalšími ingerdienciami. Spočiatku sa mi triasli ruky, ale potom som sa upokojila a išlo mi to už lepšie," zdôverila sa nám Alžbeta Kobellová (na snímke) z Hotelovej akadémie v Žiline. Na otázku, čo jej rozhodca najviac vyčítal, bez zaváhania odpovedala: "Vyčítal mi hlavne nedostatok ľadu v šejkri a v pohároch. Podotkol, že je to veľmi dôležité, lebo ľad pomáha premiešať suroviny." Mimochodom, receptúry si museli budúci barmani vymyslieť a nápoj dokonca aj nazvať. Mladí teda museli zapojiť nielen vedomosti, zručnosť, ale aj fantáziu.
Trému však mali všetci. Skúsení, či menej skúsení. Nápoje v kategóriách fancy long drink a soft drink hodnotili porotcovia. V oboch kategóriách museli barmani namiešať tri nápoje v časovom limite 14 minút. "Komisári hodnotia vystupovanie súťažiaceho, prípravu pracoviska, techniku prípravy nápoja, chuť, vôňu, vzhľad a celkový dojem nápoja vrátane dekorácie," konkretizoval riaditeľ súťaže Jozef Šenko.
Tím z usporiadateľskej školy, Pavla Lukáča, Michaelu Škrabskú a Lukáš Ciroku sme zastihli pri príprave dekorácií a ovocných doplnkov do drinkov. Trénovali a nenechali sa vyrušovať. Iba nám prezradili, že v tíme je ešte Peter Mázik, ktorý sa už pripravuje na súťaž.
Trojdňový barmanský maratón končí až dnes, preto sme sa zatiaľ výsledky nedozvedeli. Už teraz je však jasné, že v oboch kategóriách budú udelené tri medaily. Absolútny víťaz získa Putovný pohár riaditeľa Hotelovej akadémie v Prešove a víťazné družstvo zase Putovný pohár primátora mesta Prešov.
Pripomíname, že Hotelová akadémia v Prešove medzinárodnú barmanskú súťaž juniorov Eurocup organizuje už 13 rokov. Európska asociácia škôl hotelierstva a turizmu v Luxemburgu túto súťaž zaradila do oficiálneho kalendára podujatí, ktoré aj finančne podporuje. Keďže už niekoľko rokov za sebou dokázali, že súťaž dokážu organizačne aj odborne zvládnuť, podporuje ich aj Nadácia pre vzdelávanie v hotelierstve so sídlom v Ženeve. Na 13. ročník prišiel dokonca rekordný počet súťažiacich zo slovenských aj zahraničných škôl. Vedomosti aj zručnosti si prišli zmerať juniori z 31 slovenských škôl a 12 družstiev aj jednotlivcov z Českej republiky, Chorvátska, Maďarska, Poľska, Nemecka aj Slovinska. Napodiv, tento rok družstvo nepostavili Ukrajinci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš