nimi prehnala, nechala za sebou doslova mesačnú krajinu. Práve v tento čas prichádza s poctou zničeným Vysokým Tatrám aj akademický sochár Imrich Svitana. V priestoroch Galérie umelcov Spiša (GUS) v Spišskej Novej Vsi totiž sprístupnili výstavu jeho fotografií pod názvom 19 11 2004.
„V Tatrách som pobudol viac ako 14 dní. Prvým impulzom bolo fotografovanie prípravy kalamitného dreva pre sochárske sympózium v Novom Smokovci. Mojou prvou poctou Vysokým Tatrám bola sympoziálna plastika s názvom MEMENTO. Tá zachytáva určitú fázu padajúcich stromov v smere pohybu víchrice. Druhou poctou je práve táto výstava. Očami sochára a výtvarníka som hľadal a objavoval v spustošenej krajine novú neobjavenú krásu. Príroda je totiž neprekonateľným majstrom vo vytváraní a prekonávaní krásy. Dokáže jednu jej formu zničiť, aby na nej vytvorila novú. Čas, ktorý pôsobí na zničenú krajinu, jej dáva možnosť vytvárať nové pohľady, štruktúry, tvar a farebnosť. Pozorne sledujem toto skryté pôsobenie času a fotografovaním sa snažím objavovať neobjavenú krásu kalamitou zničenej formy prírodnej štruktúry," priblížil I. Svitana.
Ako sám pred vernisážou prezradil, trochu sa obával tak rozsiahlej výstavy fotografií, keďže doma je najmä v sochárskom odbore. Výstava ponúka okolo 140 fotografií tohto výtvarníka, rodáka zo Spišskej Novej Vsi, ktorý v súčasnosti pôsobí v Poprade. A hoci Vysoké Tatry sa po kalamite už len veľmi ťažko vrátia do svojej pôvodnej podoby, na fotografiách I. Svitanu ako bájny Fénix vstávajú z popola. A ešte čosi, ako sám autor prezradil, na vyváženie symboliky padajúcich stromov vysadil počas sympózia mladý stromček. „Ten svojím rastom pripomenie ďalším generáciám časový odstup od strašnej kalamity," dodal I. Svitana, ktorého fotografie je možné vidieť v GUS do konca tohto roka.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš