meranie oxidu uhoľnatého s istou dávkou humoru, závislí fajčiari si naozaj nechali poradiť.
"Ste závislá na nikotíne, silná fajčiarka a odporúčam vám siahnuť okamžite po žuvačkách Nikorette. Z nich sa uvoľňuje nikotín do tela postupne, ale už nie ďalšie toxické látky z cigarety. Keď vás prepadne chuť na cigaretu, vypite pohár vody s citrónom. Alebo skúste náplaste, ale rozhodne si stanovte pevný cieľ, prečo s fajčením prestať," radila Nataša Devečková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove, keď zmerala hladinu oxidu uhoľnatého jednej fajčiarke. O nameraných hodnotách taktne mlčala. Neskrývala však, že odvykanie bude pre ňu ťažké a musí rátať so silnými abstinenčnými príznakmi. Tie sa však s vhodným usmerňovaním dajú prekonať.
Aj pani Alena sa priznala k silnej závislosti. Občas, v krízových situáciách, vraj vyfajčí aj sto cigariet denne. Pokúšala sa s fajčením prestať, ale bez úspechu. Manžel ju v snahe podporuje. "Sám som skúšal tie žuvačky a bolo to hrozné. Skoro ma to hodilo o zem, zvracal som a bolo mi zle. To by som neprial nikomu. Teraz nemôžem manželke ani cigaretu pripáliť, lebo mi je hneď zle," ozval sa pohotovo.
"Reagovali ste tak, lebo ste nefajčiar. Rýchlym žuvaním, čo sa nesmie, ste dostali do krvi nikotín a zažili ste otravu ako narkoman začiatočník," vysvetlila N. Devečková.
Skupina žiakov SOU elektrotechnického z Prešova si zafúkala do prístroja viac-menej z recesie. Chlapci neskrývali, že si pofajčia a príležitostne mali skúsenosť aj s alkoholom. Že ide o návyk, s ktorým sa potom musí bojovať, si však zatiaľ nepripúšťajú. Jeden z ich spolužiakov, Šimon Jusko, sa pýtal, či má nikotín vplyv na jeho zdravie, aj keď je pasívny fajčiar. Pre istotu si nechal zmerať aj hladinu oxidu uhoľnatého vo vydydchovanom vzduchu. "Je tam zvýšená hladina. Krvou sa prenáša kyslík do všetkých tkanív, a keď tam máte oxid uhoľnatý, spôsobujete organizmu šok. Vyhýbajte sa fajčiarskemu prostrediu," radila N. Devečková ďalej.
"Veľa ľudí užíva drogy či už povolené, alebo zakázané. Poznám takých a istým spôsobom je to odvaha, na ktorú tvrdo doplatia. Zvyčajne po nej siahnu vtedy, keď majú problémy v škole, v rodine, vo vzťahoch a hľadajú únik. Majú problém, o ktorom nevedia hovoriť a siahnu po droge. Nikto sa neprizná sám, preto si myslím, že táto akcia pomôže k tomu, aby sa nad sebou zamysleli. Ja osobne som proti akýmkoľvek drogám," konštatovala v kruhu spolužiačok študentka Fakulty zdravotníctva na Prešovskej univerzite Marta Barboríková (na snímke druhá sprava).
Pripomíname, že protifajčiarska poradňa a rady odborníkov boli súčasťou podujatí, ktoré sa konajú v rámci Európskeho týždňa boja proti drogám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš