Prešov - Helena Begéniová z Veľkého Šariša je pravidelnou návštevníčkou Liečebne dlhodobo chorých (LDCH) v Prešove. Tá poskytuje odbornú liečebnú
Ingrid Timková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
starostlivosť pacientom, u ktorých bola určená diagnóza a liečebný plán je dlhodobý. Je tu už po tretíkrát. „Už som si tu zvykla. Bola som tu v máji aj v septembri," vraví. Má tri dcéry. Všetky sú však v produktívnom veku a chodia do zamestnania. „Dcéra, pri ktorej bývam, chodí do roboty na zmeny. Robí aj nočné. Musí sa starať aj o mňa, je to na ňu priveľa," vraví.
Po operácii ramena je Mária Selčanová zo Sniny, vdova po známom dirigentovi. „Syn povedal, že sem ísť musím," zažartovala. Býva sama, deti sa rozpŕchli, majú svoje rodiny a zamestnanie. „Doma by mi nemal kto pomôcť, ani obliecť či vyzliecť sa. Dopočuli sme sa, že je tu výborná starostlivosť a dobrá strava. Tak som to prišla na pár dní vyskúšať," hovorí. Pri rozhovore nás vyruší usmievavá babička. Volá nás do svojej izby. Vzápätí sa opýta: „A kedy pôjdem domov?" Primárka zariadenia Eva Országhová ju pohladí po ramene a milo jej povie: „Babi, ideme sa poprechádzať na chodbu." Stará pani ju spokojne nasleduje. „V našom zariadení máme umiestnených ľudí s rôznymi diagnózami, aj psychiatrickými," informuje E. Országhová.
V ďalšej izbe stretávame Michala Koromháza z Humenného, ktorý býva u dcéry v Prešove. Do LDCH chodí pravidelne. Prvýkrát ho tu liečili po jeho druhej porážke. Bol ťažko ochrnutý. Okrem iného mu pomáhali zvládať aj prvé kroky. „Doslova ma učili chodiť. Teraz už prejdem aj sám pomocou barličky. Predtým som sa nemohol ani otočiť. Vždy prídem na pár dní, dajú ma do laty a idem domov. Zdravotné sestry sú tu veľmi obetavé a starostlivé," vraví.
Podľa primárky najväčšia ťarcha ošetrovateľskej starostlivosti spočíva na zdravotných sestrách. Na vedľajšej posteli sedí Ľudovít Bednár z Fintíc. Je tu po prvýkrát. O liečebni sa dozvedel z letáku vhodenom do jeho poštovej schránky. „Zavolal som sem a hneď som sa dohodol na pobyte. Dcérke som už iba oznámil, čo sa stalo," usmieva sa. V čase našej návštevy prišla do liečebne mladá žena so svojou matkou. „Musím odcestovať na služobnú cestu. Mamu dnes prepustili z nemocnice. Ostane tu, kým sa nevrátim." vysvetľuje.
LDCH je výhodným riešením pre zamestnaných ľudí, ktorí sa pre pracovnú zaneprázdnenosť nemôžu starať o svojich chorých rodičov. Jej služby využívajú aj osamelo žijúci ľudia, ktorých prekvapí náhla choroba alebo náhodný úraz a ich zdravotný stav si vyžaduje dlhodobú liečebnú starostlivosť. Pacienti sú umiestnení v dvoj a štvorlôžkových vybavených izbách so samostatným WC a kúpelňou pre každé dve izby. K zariadeniu izby patrí televízor, rádio, chladnička či stôl s koženými stoličkami. Nad každou posteľou je osvetlenie na čítanie a signalizácia na privolanie zdravotného personálu. Spomínané zariadenie zaisťuje dlhodobú liečbu a rehabilitáciu s každodennou lekárskou vizitou a dvadsaťštyrihodinovou lekárskou službou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš