No a keďže aj my sme sa chceli dozvedieť, o čo ide, vyhľadali sme archeológov z Krajského pamiatkového úradu v Prešove. Tí nám potvrdili, že ide o unikátny nález stredovekej hrnčiarskej pece z 15. storočia.
O úlomkoch, ktoré brigádnici našli, jeden z archeológov, Peter Harčár, vraví: "Je to neskorostredoveká keramika prevažne tehlovočervenej farby, teda ide o oxidačný výpal. Keby nebol, nádoby by mali sivú až čiernu farbu. Ich tvar, dno i okraje nasvedčujú, že ide o 15. storočie." Odhaduje, že z črepov sa bude dať zrekonštruovať asi 10 nádob. Zatiaľ je skompletizovaná jedna pokrievka na keramický hrniec.
Samotnú pec popisuje ako oválnu kopulu, ktorá mala otvor z vnútornej strany, do ktorej sa nádoby na vypálenie ukladali. Z oboch strán vychádzali čeľuste pece, cez ktoré sálalo teplo z ohňa. "Zaujímavosťou pece je predpätná jama, ale z nej sa nám podarilo odhaliť len asi 30-centimetrovú časť. Tá pec je naozaj rarita a ide o vôbec prvú pec nájdenú v Prešove. Veľa takých nálezov na východe Slovenska nie je," dodáva P. Harčár.
Jeho kolega Marián Uličný nám potvrdil, že sa podobné nálezy našli v Košiciach a v Bardejove, ale nie v centre mesta. Predkovia mali totiž úctu pred ohňom.
"Paradoxne, zachovala sa zrejme preto, že je v strede parcelačného múru a tým, že sa v nej vypaľovalo, hlina pekne stvrdla. Keby bola na inom mieste, asi by ju už dávno zničili. Pec sa už však nedá odobrať a zachovať celá," poznamenal M. Uličný.
Obaja netajili, že miesto, na ktorom sa našla pec, dlhodobo sledovali. Pod jedným z parcelačných múrov renesančného domu si totiž všimli kolové jamy a neskôr aj zahĺbený objekt, ktorý datovali do polovice 13. storočia. To všetko naznačovalo, že v stredoveku boli v tých miestach hradby okolo vtedajšieho mesta Prešov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš