zákona o verejnom obstarávaní a nedôsledné rešpektovanie zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite skonštatovala hlavná kontrolórka mesta po vykonaní finančnej kontroly v Základnej umeleckej škole (ZUŠ) A. Cígera v Kežmarku. Hoci poslanci dostali od nej podrobný rozpis všetkých nájdených "prešľapov", správu jednoducho iba vzali na vedomie.
"Určite takéto konštatovanie nepostačuje. Osobne som nebol prítomný na zastupiteľstve, keď bol tento bod na programe. Iste však nad touto správou ako poslanci za klub SDKÚ nemávneme rukou a časom príde na rad otázka, aké dôsledky mesto vyvodí," uviedol poslanec Martin Gallik.
Okrem iného kontrolórka zistila, že ZUŠ ešte v roku 2004 začala bez vedomia zriaďovateľa robiť stavebné úpravy a prestavovať podkrovie. Nákup strešnej krytiny šiel z položky bežných výdavkov. "Keď sa nám po dlhotrvajúcej finančnej mizérii konečne v roku 2004 dostalo trochu peňazí, chceli sme si pomôcť. Mali sme dostatok, ba možno aj prebytok peňazí na prevádzku, ale žiadne na kapitálové výdavky. Rozpadávala sa strecha na budove, v ktorej máme výtvarný odbor. Keby sme boli požiadali o preklasifikovanie financií, prišli by sme o ne. Kontrole sa nepáčilo, že sme na opravu strechy použili peniaze určené na prevádzku," vysvetlil "prešľapy" riaditeľ ZUŠ Ján Levocký.
Ako dodal, keby čakali, kým dostanú peniaze na kapitálové výdavky, strecha sa im rozpadne úplne. "Veľa peňazí sme získali aj sponzorsky, kontrola nám vyčíta, že sa to neodrazilo v hodnote budovy, to musíme dať do poriadku," dodal.
Výsledky kontroly nepopiera a dokonca tvrdí, že konečne sa ľady pohli a na tento rok už škola dostala aj peniaze na kapitálové výdavky. To, že s prestavbou podkrovia škola začala bez stavebného povolenia zdôvodnil tým, že v tom čase ešte budova po delimitácii nebola zapísaná na liste vlastníctva mesta. "Mal som list vlastníctva, takže som žiadny súhlas v tom čase nepotreboval," vysvetlil. Aj vďaka "neodsúhlasenej" prestavbe sa veci pohli a majetok je zapísaný tam, kde má byť.
Kontrolórka objavila aj iné "perličky", napríklad telefonické volania na audiotextové služby. "Keď sa robí prestavba, v budove je veľa cudzích ľudí. Je pravda, že telefón nebol zamknutý a jednoducho sa nedalo všetkých ľudí ustrážiť," doplnil riaditeľ. Je presvedčený, že škole i mestu ako vlastníkovi budovy prestavbou podkrovia zachránili majetok.
Keď podobné porušenia predpisov a zákonov kontrolórka pred časom objavila v Centre voľného času, nasledovalo zo strany mesta radikálne riešenie: odvolanie riaditeľa. V prípade ZUŠ poslanci správu vzali len na vedomie. "Ja som urobila všetko, čo mi zo zákona prislúcha, upozornila som zriaďovateľa, informovala poslancov," uviedla kontrolórka Ľudmila Gnojčáková (na snímke).
Mesto ako zriaďovateľ školy zatiaľ nijaké dôsledky z kontroly nevyvodilo. "Ešte tam pokračuje kontrola, tentoraz z oddelenia majetku mesta. Keď budem mať na stole výsledok a objavia sa tam hrubé porušenia zákona, tak to budem riešiť, zatiaľ je to predčasné," skonštatoval primátor Igor Šajtlava.
Správa pre verejnosť nie je úplná
Informácia o výsledkoch následných finančných kontrol, ktorú predkladá hlavná kontrolórka mesta poslancom, nie je totožná s informáciou, ktorá je zverejnená na internete. Poslanci dostali podrobnú správu s konkrétnymi zisteniami, na verejne dostupnom zdroji je však len značne skrátená verzia správy.
"Určite to nie je zámer, mohlo sa stať, že kvôli zverejneniu v predstihu nebol materiál ešte kompletný, alebo došlo k technickej chybe," vylúčil úvahy o možnom utajovaní výsledkov kontroly prednosta Mestského úradu v Kežmarku Miroslav Perignáth.
Manipuláciu či cenzúru vylúčil aj informatik, ktorý "nahadzuje" materiály na stránku mesta. Podobne reagovala aj autorka správy, kontrolórka Ľudmila Gnojčáková. "Nebol v tom zámer, prečo by som mala výsledky svojej roboty tajiť? Poslancom som dala absolútne podrobnú správu. Neviem, ako sa to stalo, ale na internet naozaj neprešla celá správa. Keď som si ju tam prezerala, zistila som, že základ tam je, všetko podstatné sa z nej ľudia dozvedia, takže som ju už nedoplňovala," uviedla kontrolórka.
Správa pre poslancov má deväť strán, verejne dostupná správa na internete len tri.
(kim)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš