infraštruktúry, ktorý sa práve skončil.
"Trvalo neuveriteľných päť rokov, kým sme sa dopracovali k štádiu, kedy môžeme zahlásiť hotovo," vydýchol si predseda záujmového združenia Čistá rieka Poprad Štefan Bieľak.
Projekt sa zrodil v tomto združení. Ten zahŕňa mestá Spišská Belá, Spišská Stará Ves a Podolínec i obce Reľov, Slovenská Ves, Veľký Slavkov a Červený Kláštor. Tieto samosprávy sa už roky borili s nedostatkom financií na výstavbu čistiarní odpadových vôd či možnosťou dobudovania kanalizácie. Dali sa dokopy a skúsili cestu zháňania eurofinancií.
"Na projekt sme získali takmer 79 miliónov korún z Európskej únie z fondu Phare, ale problém bol v kofinancovaní. Malé obce jednoducho nemali na to, aby zaistili 25-percentnú finančnú spoluúčasť," vysvetlil Štefan Bieľak.
Práve riešenie rébusu spolufinancovania oddiaľovalo štart projektu. Napokon pomohlo ministerstvo životného prostredia, ktoré za samosprávy "zacvakalo" nevyhnutnú časť. "Ministerstvo nám ako nenávratnú dotáciu poskytlo takmer 26 miliónov korún," skonštatoval Š. Bieľak.
Tak mohlo združenie konečne odštartovať výstavbu, ktorá zahŕňala kanalizáciu a čistiarne odpadových vôd v siedmich obciach a mestách okresov Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa. Náklady sa vyšplhali na takmer 105 miliónov korún a túto sumu preinvestovali za neuveriteľných sedem mesiacov.
"Napríklad v Zamagurí sme boli jediným miestom, ktoré malo čistiareň odpadových vôd, všetci ostatní na tejto línii púšťali znečistenú vodu do tokov," uviedol primátor Spišskej Starej Vsi Július Lojek. Mesto si cez projekt dokončilo ďalšiu časť kanalizácie. Ako dodal primátor, aj obce, ktoré ešte vodné toky znečisťujú, budú musieť hľadať podobné riešenie. "Limity na vypúšťanie odpadových vôd sú čoraz prísnejšie, kto zaspí, nebude môcť myslieť ani na rozvoj," dodal Július Lojek.
Najväčšiu časť spoločného projektu predstavuje čistiareň odpadových vôd v Spišskej Belej, stála cez 51 miliónov korún. "Mesto doteraz vypúšťalo odpad priamo do Belianskeho potoka. Takto sme vyriešili čistenie odpadových vôd v meste pre zhruba 8 tisíc obyvateľov. Rieka Poprad tak na hornom a strednom toku bude menej znečistená," uviedol autor projektu Werner Frank. Čistiareň v Spišskej Belej už začala skúšobnú prevádzku. "Teraz ešte musíme dohodnúť, kto ju bude prevádzkovať, s najväčšou pravdepodobnosťou to bude Podtatranská vodárenská spoločnosť," dodal primátor mesta Štefan Bieľak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš