už niekoľko rokov. Prijatím nového zákona o pohrebných službách je však jeho firma v ohrození.
Podľa zákona, ktorý nadobudol účinnosť 1. novembra, sú prevádzkovatelia pohrebných služieb okrem iného povinní mať vozidlo určené na prepravu ľudských pozostatkov a ľudských ostatkov vybavené chladiacim zariadením, ktoré je schopné dlhodobo udržať úložný priestor pri teplote pod päť stupňov.
"Nechápem zmysel chladenia v aute, ktoré prevezie v malej obci rakvu s nebohým z chladničky z domu smútku na cintorín. Načo je chladenie na tri minúty?" spytuje sa. "Pritom žiadna firma na Slovensku sa nezaoberá montovaním chladiacich zariadení do áut pohrebnej služby. Existujú firmy v zahraničí, ktoré už hotové autá s chladením vyrábajú. Ich cena sa však pohybuje od troch miliónov korún vyššie. Vláda a poslanci by sa mali postarať ako ľuďom pomôcť a nie ťahať od nás peniaze. Ešte som sa nestretol s pohrebnou službou, ktorá by mala chladenie v aute. Chcú nás zlikvidovať a vytvoriť monopol," rozhorčuje sa J. Kandráč.
V malom technickom preukaze má byť podľa neho vyznačené, že ide o pohrebné vozidlo. "Taká kolonka tam nie je. Nevedeli ani, ako mi majú zapísať, že je v aute klimatizácia. Zákon je už účinný a nik nič nevie," dodáva. Podľa neho budú prevádzkovatelia pohrebných služieb nútení zvýšené náklady premietnuť do cien za vykonané služby. Tvrdí, že v malých mestách a obciach bola táto služba aj doteraz už takmer nezisková. "Budeme si musieť autá dovybaviť. Všetko však zaplatí zákazník. Obyčajný človek vždy na všetko doplatí," dodáva.
Podobný názor má aj Marek Kolarčík z Ražnian. Pohrebnú službu prevádzkuje v Sabinove a okolí. "Iba nám to zvýši náklady a to sa premietne do cien pre zákazníka. Klimatizáciu v aute máme. To nám na tie krátke trasy, po ktorých mŕtvoly prevážame, stačí. Ale chladenie v aute je nezmysel. Nemá to žiadnu funkciu ani význam. Telo nebohého ukladáme do auta schladené. Nie je možné, aby na 10 až 15 kilometroch mráz prešiel až do truhly. Veď drevo je najlepšia tepelná izolácia. Pri dubovej truhle je potrebné prejsť aspoň štyristo kilometrov, aby sa do nej dostal mráz," hovorí M. Kolarčík.
Podľa neho to má zmysel iba pri dlhých tratiach. V Poľsku je napríklad zriadená jedna centrálna medzinárodná preprava. "Navyše nie sú v zákone určené parametre, aké musí chladiace zariadenie spĺňať. Znamená to potom, že každý si môže doma vyrobiť také, aké chce, či dokáže. Stačí snáď chladenie na CO2 a bude to v poriadku?" spytuje sa.
Hotové autá si dovolia podľa neho v súčasnosti kúpiť iba veľké pohrebníctva. "Čo potom urobia ľudia na dedinách vzdialených od veľkých miest? Ak niekto zomrie doma a zavolá na prevoz pohrebnú službu vzdialenú niekoľko desiatok kilometrov, tak iba za prevoz zaplatí niekoľko tisíc," dodáva M. Kolarčík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš