popradský magistrát umožniť občanom nielen širší prístup k informáciám, ale najmä podnietiť ich k väčšiemu záujmu o veci verejné. Tento krok ocenil aj Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy spoločne s Junior Achievement Slovensko. Projekt informačných kioskov dosiahol najlepšie hodnotenie ekonomických a sociálnych opatrení v regiónoch za prvé tri mesiace tohto roku. Samotní Popradčania však elektronické informačné panely zväčša len bez záujmu obchádzajú, najväčší interes o ne javia akurát vandali.
Problémy s ničením zariadenia kioskov sa začali už niekoľko dní po tom, ako ich mesto spustilo do prevádzky. Objektom záujmu sa stali najmä plastové klávesnice. Cena jednej sa pohybovala okolo 4 500 korún. Na prelome roka 2004/2005 ich nechalo mesto v šiestich zo siedmich informačných stánkov vymeniť za kovové. "Odvtedy nie sú hlásené žiadne vážne poškodenia klávesníc," informovala hovorkyňa primátora mesta Poprad Zuzana Pojedincová. Táto investícia si vyžiadala takmer 280-tisíc korún.
Informačnému boomu pod Tatrami mali napomôcť aj stieracie kupóny na voľný prístup k internetu, ktoré zabezpečila spoločnosť MDT, s. r. o. Poprad, ktorá od apríla kiosky spravuje. Medzi Popradčanmi sa však so záujmom nestretli. "Tri mesiace mi stáli, nepredala som ani jeden, tak som ich vrátila," uviedla predavačka v novinovom stánku na námestí. Podobná situácia je aj u ostatných predajcoch. "Z desiatich kupónov som od apríla, kedy sme ich do stánkov dostali, predala len štyri," prezradila jej úspešnejšia kolegyňa.
"Myslím si, že väčšina ľudí využíva internet v práci alebo ho má už zavedený aj doma. Kiosky sú dobré tak akurát pre turistov," skonštatovala Popradčanka Jana.
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš