ekumenická slávnosť, počas ktorej bol cintorín posvätený. Pochovaných je na ňom 122 slovenských vojakov, ktorí bojovali na východnom fronte v rokoch 1939 - 1945. Dvadsaťjeden z nich zomrelo vo vojenskej nemocnici v Prešove a pozostatky ostatných boli privezené od Azovského mora.
Povelom "Na poctu zbraň" sa slávnosť začala. Pred nastúpenou čestnou strážou hovoril primátor Prešova Milan Benč: "Vojaci, ktorí sú tu pochovaní, položili svoje mladé životy, najdrahšie čo mali, na piedestál slobody." Prítomní boli zástupcovia rímskokatolíckej, evanjelickej, gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi, tiež kňazského seminára prešovskej bohosloveckej fakulty, zástupcovia Generálneho štátu Ozbrojených síl SR, členovia Zväzu protifašistických bojovníkov, vojenskí pridelenci, zástupcovia štátnej správy i mestskej samosprávy. Prišli tiež hostia z Poľka, kde je neďaleko Sanoku takisto cintorín slovenských vojakov. Za ministerstvo vnútra sa zúčastnil štátny tajomník Martin Pado, ktorý zdôraznil, že súčasťou našej kultúry je vzdanie úcty mŕtvym.
Na rekonštrukcii cintorína sa podieľali aj členovia Spoločnosti starostlivosti o nemecké hroby. Jej predseda Michal Bochin uviedol, že Slovenská republika, ako každý moderný štát sa stará o vojenské hroby. "Slovensko sa už postaralo o hroby sovietskej armády, francúzskej, tiež rumunskej a zostali hroby slovenských vojakov," skonštatoval. Prešovský cintorín je jediným cintorínom slovenských vojakov na Slovensku. Rekonštrukčné práce na ňom sa začali v júni.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš